Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Şirketi Yeşil Enerjiyle Üretime Geçti!

Yayla Agro Gıda bugün KAP üzerinden GES projesinin geçici kabul sürecinin tamamlandığını ve üretime geçildiğini duyurdu. Detaylar haberde;
Gıda Şirketi Yeşil Enerjiyle Üretime Geçti!
HABER GİRİŞ

Yayla Agro Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YYLGD), son bildirisinde Mersin Fabrikası için önemli bir adım attığını duyurdu. 14 Mayıs 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Mersin Fabrika Güneş Enerji Santrali Geçici Kabulü hakkında bilgi verdi.

Şirket, Mersin fabrikasının enerji ihtiyacını karşılamak ve enerji maliyetini azaltmak amacıyla Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde 115 bin 292 m2 alan üzerine kurulu 10.01 MW gücünde Güneş Enerjisi Santralinin (GES) TEDAŞ tarafından geçici kabul sürecinin tamamlanarak üretime başladığı duyuruldu.

28 Ağustos 2023 tarihinde yapılan özel durum açıklaması hatırlatılarak, şirketin Mersin fabrikasının enerji ihtiyacını karşılamak ve enerji maliyetini azaltmak amacıyla Eskişehir’deki arazinin satın alındığı ve bu alanda 10.01 MW GES projesi planlandığı duyurulmuştu.

Gerekli izinler alındıktan sonra santralin inşaatına başlandığı ve şimdiyse geçici kabul sürecinin tamamlanarak üretime geçildiğine işaret edildi.

GES’in faaliyete geçmesiyle yıllık ortalama 17.000.000 kWh elektrik enerjisi üretilmesi ve Mersin fabrikasının elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 100’ünün karşılanması bekleniyor. Ayrıca yıllık ortalama 8.000.000 kWh elektrik enerjisi satışı yapılması hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Şirket, bu yatırımın tamamlanmasıyla tüm fabrikalarında yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji ihtiyaçlarını karşılanacağı vurgulandı. Kamuoyuna ve yatırımcılara bilgi veren şirket, bu önemli adımıyla sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği alanında atılan bir adım olarak değerlendirdi.

Borsada YYLGD koduyla işlem gören şirket payları yatırımcısına yıllık bazda yüzde 36,4 oranında kazanç sağladı. Hisse aylık bazda yüzde 4,88, haftalık bazda ise yüzde 2,9 oranında düşüş gösterdi. YYLGD payları bugünkü kapanışını yüzde 2,54 düşüşle 13,04 liradan yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.