Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Sektörüne Yeni Darbe: Ambalaj Maliyetleri

Gıda ürünlerinde ambalaj maliyetlerindeki artışa dikkat çeken sektör yetkilileri, toplam maliyet içerindeki payının yüzde 25 olduğunu kaydetti. İşte detaylar;
Gıda Sektörüne Yeni Darbe: Ambalaj Maliyetleri
HABER GİRİŞ

Gıda temsilcileri bugün yaptığı açıklama ile sektöre dair değerlendirmelerde bulundu. Gıdadaki enerji, işçi ve nakliye maliyetlerinin yanı sıra artık ambalaj maliyetlerinin de sektörde öne çıkan bir başlık haline geldiğine işaret edildi.

Sektördeki temsilciler gıda maliyetindeki ambalaj payının, rafta bulunan ürünün yüzde 25’ine tekabül ettiğine dikkat çekti. Maliyetlerin düşürülmesi içinse ürünlere zarar gelmeyecek şekilde ambalajlarda daha düşük maliyetli olanlarının tercih edildiği söylendi.

Toplam Maliyet İçindeki Ambalaj Payı Yüzde 25’i Geçti

Seyidoğlu Gıda Genel Müdürü Mehmet Göksu konuya ilişkin yorumda bulunarak, ambalaj maliyetlerinin son bir sene içerisinde yüzde 200 arttığının altını çizdi.

Gıda ürünlerinin toplam maliyeti içindeki ambalaj payının ise yüzde 25’i geçtiğini ileri süren Göksu, bu durumun her ürün için geçerli olmadığını ancak genel olarak bu şekilde olduğunu vurguladı.

Büyük boy ambalajlı olan ürünlerde maliyetin daha düşük olduğunu belirten Göksu, küçük boy ambalajlı ürünlerde maliyetin çok fazla yükseldiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ambalaj Maliyetlerine Alternatif Çözümler Aranıyor

Tayaş Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı ise konuya dair olarak, maliyet payına dikkat çekti. Bitmiş işlenmiş tarım ürünü grubuna vurguda bulunan Taycı, iç ambalaj, sunum kutusu ve dış koli olarak bakıldığında ambalajın ürün içerisindeki payının yüzde 25’e geldiğini belirtti.

Sektördeki maliyetler sebebiyle farklı önlemlerin alındığını dile getiren Taycı, kendi fimalarında hem ambalaj makinaları hem de ıskartada artıkların değerlendirilmesi için milimetrik çalışıldığını kaydetti.

Şirketin eskiden pahalı varaklı süslü malzemeler kullandığını anımsatan Taycı, son dönemde söz konusu malzemelerin kullanılmadığını ifade etti.

Distribütörlerden biraz daha sade ürünleri talep ettiklerini açıklayarak, ürünün niteliğini koruyabilecek ama uygun maliyetli ürünlere öncelik verildiğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın