Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Sektöründeki 100 Bini Aşkın Mükellef Riskli Buldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılındaki imalat, toptan ve perakende alt faaliyet gruplarında inceleme yapıldığını bildirdi. İşte detaylar;
Gıda Sektöründeki 100 Bini Aşkın Mükellef Riskli Buldu
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün resmi Twitter hesabından Risk Analizi Genel Müdürlüğü’nün veri analitiği kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren mükelleflere yönelik inceleme yapıldığını duyurdu.

Geliştirilen yeni risk senaryolarıyla birlikte imalat sektöründeki 56 bin 888, toptan sektöründeki 94 bin 498 ve perakende sektöründeki 221 bin 206 olmak üzere toplamda 372 bin 592 mükellefin analize tabii tutulduğu açıklandı.

Bakanlık tarafından aktarılan bilgiye göre yapılan incelemede, 372 bin 592 mükelleften 106 bin 821’inin belirlenen kriterlerin ihlali nedeniyle riskli bulunduğu kaydedildi.

Analiz Üretici ve Tüketici Dengesini Korumayı Amaçlıyor

İnceleme kapsamının, 2021 yılındaki imalat, toptan ve perakende alt faaliyet gruplarında geliştirilen sektör analitiğine göre olduğu belirtildi.

Bahsi edilen analiz kapsamının, vergisel yükümlülüklerini kısmen veya tamamen yerine getirmeyen mükellef gruplarının tespitine yönelik olduğuna işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Üretici ve tüketici dengesinin korunmasını amaçlayan analiz çalışmalarının sektör paydaşlarında sürdürülebilir ve geliştirilebilir yapıda devamlılığının esas alınacağı açıklamada yer aldı. Tespit edilen mükelleflere ise gerekli yaptırımların uygulanacağına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.