Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Devi 9 Milyar TL’lik Cezanın İadesini İstiyor

Borsada hissedarlarına yıllık yüzde 200'e yakın prim veren Kent Gıda, Rekabet Kurulu’nun açmış olduğu milyar liralık ceza için faiziyle iade davası açtı.
Gıda Devi 9 Milyar TL’lik Cezanın İadesini İstiyor
HABER GİRİŞ

Kent Gıda Maddeleri Sanayii ve Ticaret A.Ş., Rekabet Kurulu tarafından verilen yaklaşık 9 milyar TL değerindeki cezanın ödeme bilgilerine ilişkin bildirimde bulundu. Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Rekabet Kurulu kararı hakkında paylaştığı açıklamada, cezanın erken ödemesinin yapılarak indirim hakkından faydalanıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Rekabet Kurulu’nun Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal gerekçesiyle Kent Gıda için verdiği 8.775.984,66 TL tutarındaki idari para cezası hatırlatıldı.

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 17’nci maddesi gereğince peşin ödeme indirimine tâbi olmak için cezanın dörtte üçünün ödendiği ve ödenen cezanın faiziyle iadesinin yapılması için iptal davası açıldığı açıklandı.

Şirket açıklamasında, “Söz konusu idari para cezasına ilişkin 15/12/2022 tarih ve 22-55/863-357 sayılı Rekabet Kurulu kararının iptali ve ödenen idari para cezasının faiziyle birlikte şirketimize iadesi talebiyle yasal süresi içerisinde idare mahkemesi nezdinde iptal davası açılmıştır” ifadesi yer aldı.

Borsada KENT koduyla işlem gören şirket hisseleri yatırımcılara yıllık yüzde 196’ya yakın kazanç sundu.

GCM Yatırım Banner

Ancak son günlerde savaş gerilimiyle düşüşe geçen BIST 100 endeksinin kırmızı mumlarına tutunan hisseler haftalık yüzde 18 düşüşe işaret etti.

Yıl içerisinde 875 liraya kadar yükselen KENT, TSİ 16.00 itibarıyla 599 liradan kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın