Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GİB Başkanı: Deprem Bölgesinde Konut Fiyatlarına Karşı Denetimler Artırıldı

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, deprem bölgesinde konut fiyat artışlarına ilişkin denetimlerin artırıldığını söyledi.
GİB Başkanı: Deprem Bölgesinde Konut Fiyatlarına Karşı Denetimler Artırıldı
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Bekir Bayrakdar, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede mevcut durumu suistimal edenlere karşı gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi. Bayrakdar, deprem felaketinin ilk günlerinden itibaren şehirlerarası bağlantı yollarında denetimler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

GİB Başkanı Bayrakdar, deprem bölgelerinde eşya taşıma, eşyalara ilişkin asansör hizmetleri gibi hususlarda da denetimler yürüttüklerini ifade etti. Bayrakdar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, diğer illerdeki personelini deprem bölgesinde görevlendirerek sahadaki fahiş fiyat ve belge düzenine uyum gibi unsurları denetlediğini söyledi.

45 Binden Fazla Konut Tespit Edildi

Devletin depremden zarar gören vatandaşlara kira yardımı yaptığını belirten Bayrakdar, “Vatandaşlarımızın taşındıkları illerde gerek kiralık gerekse de satılık konutlarda fiyat hareketlerini yakından takip ediyoruz. Ülke genelinde bu bağlamda elde ettiğimiz ilk verilere göre deprem tarihi sonrası fiyatlarında artış yapan 37 bin 367 satılık ve 7 bin 363 kiralık konut ilanı tespit ettik.” açıklamasında bulundu.

Sahada yapılacak denetimlerde fahiş fiyata yönelik çalışmaların sonucunun Ticaret Bakanlığı ile paylaşılacağını sözlerine ekledi. Vatandaşlara da çağrıda bulunan Bayrakdar, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için CİMER, VİMER gibi uygulamalar ve ALO 189’u ile eksiklikleri şikayet edebileceklerini söyledi.

Bayrakdar: Haciz İddiaları Asılsız

GİB Başkanı Bayrakdar, bazı sosyal medya platformlarında devletin afetzedelere yaptığı yardımlara vergi dairelerince haciz konulduğu yönünde tamamen asılsız paylaşımların yer aldığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Vergi dairelerinin kamu alacaklarının tahsili için depremin olduğu günden bu yana hiçbir haciz uygulaması yapılmadığını söyledi. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle de vergi dairelerince yapılanlar da dahil olmak üzere, tüm icra takiplerinin durdurulduğunu hatırlattı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.