Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Getir’e Enflasyon Darbesi: Yüzde 14’lük Küçülme Kararı!

Tırmanan enflasyon ve bozulan ekonominin yankıları sürüyor. Türkiye dışında birçok Avrupa ülkesi ve ABD'de faaliyet gösteren Getir'e darbesi de dev bir küçülme oldu. İşte detaylar;
Getir’e Enflasyon Darbesi: Yüzde 14’lük Küçülme Kararı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye dışında birçok ülkede faaliyet gösteren teslimat hizmetleri şirketi Getir, enflasyonist baskılar nedeniyle küresel iş gücünde yüzde 14 azaltmaya gidecek. TechCrunch’ta yer alan habere göre dünya genelinde yaklaşık 32 bin çalışanı bulunan Getir, tahmini 4 bin 480 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

12 milyar dolarlık hızlı teslimat platformu, küresel iş gücünde yüzde 14’lük küçülmenin yanında işe alım, pazarlama yatırımları ve promosyonları içerecek olan sermaye yoğun genişlemesinin çoğunu azaltmayı planlıyor.

Enflasyon ve Bozulan Küresel Görünümün Getir’e Darbesi!

TechCrunch tarafından görülen bir nota göre iş gücünde kesintiler ülkelere göre değişkenlik gösterecek. Şirket, küçülmelerin bir parçası olarak herhangi bir ülkeden çekilmeyeceğini doğrularken şu anda ana pazarı Türkiye dışında İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz ve ABD’de faaliyet gösterdiği anımsatıldı.

Getir’in görülen notunda ”bugün Getir’i kurduğumuzdan bu yana en zor günlerden biri” ifadelerine yer verilirken bazı ekip üyelerini olumsuz yönde etkileyecek zor kararların verilmesi gerektiği belirtildi.

Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünümün Getir dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri yeni iklime uyum sağlamaya zorladığı söylendi. Küçülme planı şu sözlerle ifade edildi:

GCM Yatırım Banner

“Bugün, küresel organizasyonumuzun boyutunu küçültme konusundaki üzücü ve zor kararı ekibimizle ağır bir yürekle paylaştık. Küresel bir genel merkez bazında, azalmamız yaklaşık yüzde 14 olacaktır. Rakamlar ülkeye göre değişecektir.”

Nottan da anlaşılacağı gibi dünya çapında tırmanan enflasyon ve savaşın artırdığı baskılarla bozulan küresel görünüm, şirketleri zor durumda bırakıyor. Enflasyonun tırmanmayı sürdüreceği tahmin edilirken mevcut koşulların en kötü etkilediği sektörlerden biri teknoloji oldu.

Örneğin dün Getir’in Avrupa’daki en büyük rakiplerinden biri olan Gorillas, 300 kişiyi işten çıkardığını ve çeşitli Avrupa pazarlarında satışlar veya çıkışlar dahil olmak üzere stratejik seçenekleri keşfetmeyi planladığını duyurdu. İsveçli finansal teknoloji şirketi Klarna da bu hafta düşük bir değerlemeyle para toplamak istediği yönündeki haberler üzerine işgücünün yüzde 10’unu azaltacağını doğruladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın