Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Getir için Yeni Yatırım Yolda: 500 Milyon Dolarlık Anlaşma

Dijital market platformu Getir’in 500 milyon dolar değerinde yatırım almak için yeni yatırımcılarla anlaşma sağladığı öne sürüldü.
Getir için Yeni Yatırım Yolda: 500 Milyon Dolarlık Anlaşma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Market teslimat şirketi Getir, pandeminin en sıcak start-up’larından birini 18 ay önceki değerinin dörtte birinden daha düşük bir anlaşmayla 500 milyon dolar topladı. Financial Times’ta yer alan habere göre Getir’in son yatırımı, şirkete 2,5 milyar dolar değerinde olacak. 2022’nin başlarında fon topladığında değeri 11,8 milyar dolara kadar çıkmıştı..

Bu ayın sonunda kapanması beklenen yeni özsermaye finansmanı turu, aralarında Abu Dhabi varlık fonu Mubadala Yatırım Şirketi, risk sermayesi grubu G Squared ve yaklaşık 40 yıl sonra Sequoia Capital’den yakın zamanda ayrılan önde gelen yatırımcı Michael Moritz’in de bulunduğu mevcut hissedarlar tarafından yönetiliyor .

İstanbul merkezli şirketin turu, risk sermayesi piyasalarındaki uzun süreli gerilemenin, yeni kurulan kurucuları ve yatırımcıları, yeni fon toplamak için önemli ölçüde düşük değerlemeleri kabul etmeye zorladığını gösteriyor.

Getir , pandemi sırasında rakiplerin çoğalmasının ardından hızlı market teslimatı sektöründeki rekabeti pekiştirmeye çalıştı. Aralık ayında, Berlin merkezli rakibi Gorillas’ı satın alan şirket 1,2 milyar dolar ödemeyi gözden çıkardı.

Şirket ABD dahil 9 ülkeye açılmış ve küresel piyasalardaki belirsizlik sebebiyle yakın zamanda bu ülkelerin bazılarından çekilme kararı almıştı. Firma geçen ay yeniden yapılanma kapsamında çalışanlarının yüzde 11’ini işten çıkarmıştı. İşten çıkarmadan beş ülkede 2 bin 500 kişi etkilenmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.