Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GESAN Yatırımcının İlgisini Çekmeye Devam Ediyor

96,4 milyon liralık ihale alan Girişim Elektrik, yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği şirket hisseleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.
GESAN Yatırımcının İlgisini Çekmeye Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında başlayıp, bu yılın başlarına kadar süren ralli, birçok şirket hissesinde yüksek kazançların elde edilmesini sağladı. Bazılarının bir yılda kaydettiği artış oranı yüzde 1500’leri geçti.

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. de bu şirketlerden biri oldu. Şirketin GESAN koduyla işlem gören hisseleri, 264,8 liradan fiyatlanırken, son bir yıldaki artış oranı yüzde 1400 seviyesinde.

Geçen yıl en çok tercih edilen hisseler arasında yer alırken, verilere bakıldığında populeritesini koruduğu görünüyor.

BIST 100 endeksinde fiyat ve işlem adedi sayısına bakılarak yatırımcı ilgisinin çok olduğu şirketler; Jantsa Jant Sanayi (JANTS), Kontrolmatik Teknoloji Enerji (KONTR), Ege Endüstri (EGEEN), Eczacıbaşı İlaç (ECILC), Arçelik (ARCLK), Migros Ticaret (MGROS), Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri (SMRTG), Girişim Elektrik Sanayi (GESAN), Bim Mağazalar (BIMAS), Net Holding (NTHOL) olarak sıralanıyor.

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından açılan ihale sonucuna dair yatırımcılarını bilgilendirdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamaya göre şirket, 2 Mart 2023 tarihinde yapılan “Beton Köşk ve Hücre Alımı (Şanlıurfa-Siirt-Şırnak) konulu ihaleye katılan ve en yüksek fiyatı verdi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu ihalenin kazanıldığı, bedelinin 5.074.362,26 ABD doları olduğu ve Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından işin şirketin uhdesinde kaldığına dair komisyon yazısının iletildiği açıklandı.

İhalenin tutarı güncel kur ile hesaplandığında vergiler dahil 96.412.882,94 Türk lirasına denk geliyor.

Aksa Akrilik (AKSA)

Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. Aksa Egypt Acrylic Fiber Industry SAE’nin hisselerinin Wassilatex Spinning Company’e satışına ilişkin olarak başlamış olan süreç neticesinde, bahse konu olan hisselere ilişkin 49.917.450 LE’nin  (3,1 milyon TL) tahsilini gerçekleştirdi.

Aksa Egypt tarafından düzenlenen genel kurul ile şirketin yönetim kurulunun değiştirilip, devrinin gerçekleştirileceği belirtildi.

Halka Arzlarda Son Durum

Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret’in halka arzı devam ediyor. 15 Mart’ta başlayan talep toplama işlemi, bugün saat 17.00 itibarıyla sona erecek. Yatırımcılar EKSUN koduyla borsaya girecek olan paylar için 48,90 TL fiyattan taleplerini oluşturabilecekler.

Dün borsada işlem görmeye başlayan Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE) ikinci gününde 11,85 TL tavan fiyattan işlem görüyor.

Geçen hafta Perşembe günü borsaya giriş yapan Göknur Gıda (GOKNR) ise saat 13.40 itibarıyla yüzde 6,16 artışla 20,68 liradan fiyatlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.