Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GES ve RES Artışı Enerji Hisselerine Işık Tutuyor

Küresel elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı artarken, bu durum enerji hisselerinde belirleyici rol oynuyor. Ayrıntılar geliyor...
GES ve RES Artışı Enerji Hisselerine Işık Tutuyor
HABER GİRİŞ

Londra merkezli enerji düşünce kuruluşu Ember, küresel elektrik talebinin yüzde 92’sini temsil eden 78 ülke, Ocak-Haziran 2023 dönemine ait elektrik verilerini geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştıran verileri paylaştı.

Rapora göre bu yılın ilk yarısında küresel elektrik talebi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,4 artış gösterdi. Artış, küresel elektrik talebindeki artışta 10 yıllık tarihsel ortalama olan yüzde 2,6’nın oldukça altında kaldı.

Elektrik üretiminde ise, rüzgar ve güneş enerjisinin payı geçen yılın ilk yarısındaki yüzde 12,8’e kıyasla bu yılın ilk yarısında yüzde 14,3’e ulaşarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Rüzgarın küresel elektrik üretimindeki payı yüzde 8,75 olurken, güneşin payı yüzde 5,52 olarak gerçekleşti.

Rüzgar ve güneş, küresel elektrik üretiminde paylarını önemli ölçüde artıran iki elektrik kaynağı olmaya devam ediyor.

Yenilenebilir enerjinin elektrik üretiminde artan payı, borsadaki sektör hisselerinde de belirleyici rol oynuyor. Son dönemde enerji hisseleri yatırımcılara en çok kazandıranlar arasında yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Bugün ise enerji hisselerinde satış baskısı akim. AKENR’de günlük kayıp yüzde 5’in üzerinde olurken, ZOREN yüzde 4’e yakın düştü. NATEN, KARYE, AYDEM ise günün en çok kazandıran hisse senetleri olarak yer aldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın