Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geri Sayım Başladı! Asgari Ücret O Gün Açıklanacak

Türkiye'de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretin 2024 yılı belirlenme sürecinde geri sayım başladı. AKP'li Akbaşoğlu asgari ücret için tarih verdi.
Geri Sayım Başladı! Asgari Ücret O Gün Açıklanacak
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretin, 2024 yılına ilişkin miktarının belirlenmesi için toplantılar sürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından çalışmalar devam ederken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) üyesi Muhammed Emin Akbaşoğlu asgari ücretin açıklanacağı tarihi bildirdi.

Kanal 7’de katıldığı bir programda ekonomi gündemini değerlendiren Akbaşoğlu, asgari ücretin 29 Aralık Cuma gününe kadar açıklanacağını kaydetti.

İlk 11 Aralık, ikincisi 18 Aralık olmak üzere Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2 görüşme gerçekleştirdiğini anımsatarak, şöyle devam etti;

“Geçtiğimiz dönemde pandeminin olumsuz şartları nedeniyle asgari ücret iki kez belirlendi. Bu süreçte yıllık olarak belirleneceği Çalışma Bakanlığımız tarafından paylaşıldı. 3’üncü görüşme önümüzdeki hafta yapılacak. İşçi ve İşveren sendikaları asgari ücreti belirleme noktasında ana unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.”

Görüşmelerde Çalışma Bakanlığı’nın bir hakem gibi görev yaptığının altını çizere, yeni asgari ücretin Cuma gününe kadar belli olacağının bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücretliyi hiçbir zaman enflasyona ezdirmediklerini ileri süren Akbaşoğlu, “Biz işverenlerimizi de desteklemek durumundayız. Şu an 500 TL prim desteği veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Memur ve memur emeklisinin 2024 yılı zammına yönelik de konuşan Akbaşoğlu, 2023 yılına ilişkin son enflasyon rakamının 3 Ocak’ta açıklanacağını hatırlattı.

Akbaşoğlu açıklamasında, memur ve memur emeklileriyle ilgili toplu sözleşmeler sebebiyle farklılık oluştuğunu vurguladı. Bu sebepten, memur ve memur emeklilerine yüzde 50’ye yakın bir zam olacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.