Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geniş Para Arzındaki Büyüme Nisan’da Yavaşladı

Merkez Bankası tarafından yayımlanan Aylık Para ve Banka İstatistikleri ve Parasal Gelişmeler raporuna göre geniş para arzı (M3) Nisan’da yüzde 50’den fazla büyüdü.
Geniş Para Arzındaki Büyüme Nisan’da Yavaşladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Nisan 2024 dönemine ilişkin Aylık Banka ve Para İstatistikleri ve Parasal Gelişmeler raporu yayımlandı. Rapora göre geniş para arzı M3, Mart 2024 döneminde yıllık yüzde 61,4 olan büyümenin ardından Nisan 2024 döneminde yıllık yüzde 56,1 olarak büyüdü.

En dar para tanımı olan M1’in yıllık büyüme oranı ise bir önceki ay yüzde 59,1 olarak gerçekleşirken Nisan ayında yüzde 46,7 olarak gerçekleşti. Parasal sektör tarafından verilen kredilerin yıllık artış hızı, hanehalkı için Mart ayında yüzde 65 iken Nisan’da yüzde 56,8 olarak belirlendi.

Finansal olmayan kuruluşlara verilen krediler ise Mart’ta bir önceki yıla göre yüzde 50,8 artmışken, Nisan’da yüzde 46,5 artış kaydetti. Merkez Bankası raporunda, geniş para arzı bileşenlerinin para arzındaki yıllık büyümeye katkısını incelerken, vadeli mevduatların
para arzına en büyük katkıyı sağlayan kalem olduğunu bunu vadesiz mevduatların izlediğini bildirdi.

M3 Para Arzı ve Bileşenlerinin Aylık Değişimi
Kaynak: TCMB

Geniş para arzı M3’te gözlenen yıllık yüzde 56,1 oranındaki büyümede yüzde 33,7 ile vadeli mevduatlardaki artış etkili oldu. Bunu yüzde 18,2 ile vadesiz mevduatlar izledi ve diğer kalemlerin katkısı sınırlı düzeyde kaldı.

Geniş para arzı M3, Nisan’da bir önceki aya göre 230 Milyar TL’lik artış yaşarken, aynı dönemde M1, 116 milyar TL azalmış olup, bu düşüşte vadesiz YP mevduatlar etkili oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.