Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

General Motors 4Ç20’de Hisse Başına 1,93 Dolar Kar Etti

2020 4. çeyrek karlarını açıklayan General Motors, düzeltilmiş hisse başı karını 1,93 dolar olarak açıkladı.
General Motors 4Ç20’de Hisse Başına 1,93 Dolar Kar Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li otomobil üreticisi şirket General Motors’un (GM) açıkladığı son verilere göre şirketin yılın son çeyreğindeki düzeltilmiş karı hisse başına 1,93 dolar oldu. Satışlar ise 37,52 milyar dolar olarak bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, beklenti 1,56 dolar iken rakamın bundan iyi gelmesi dikkat çekti. 2020’nin üçüncü çeyreğinde de büyük kazanç elde ettiğini duyuran sektör devi, 3 milyar dolarlık bir vergi öncesi kar ve hisse başına 1,72 dolarlık kazanç bildirmişti.

GM hisseleri, 2021 yılı başından bu yana %34,65 oranında artış gösterdi.
GM Hisseleri Yılbaşından Bu Yana Yükseldi
Görsel Kaynak: TradingView

Yayımlanan raporun ardından şirket hisselerinin %2,03 değer kazandığı görüldü. NYSE’de işlem gören hisseleri an itibarıyla 56,07 dolardan fiyatlanıyor.

Öte yandan şu sıralar içinde bulunduğu yarı iletken çip sıkıntısı ile gündeme gelen sektör devi şirket, bundan kaynaklı olarak üç tesisinde başlattığı üretim kısıntısı kararını Mart ayına kadar uzatma kararı aldı.

Koronavirüs pandemisi dolayısıyla teknoloji sektörünün yarı iletken çiplerde yarattığı talep artışı, birtakım arz sıkıntılarını da doğurmuştu. Dolayısıyla GM’nin çip tedariği noktasında yaşadığı sıkıntı da üretim kesintisini mecburi kılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Şirketin bugün açıkladığı hisse başı karın, pandemiye rağmen otomobil ve kamyona olan talebin artmasının büyük payı olduğu söylendi.
GM Artan Otomobil ve Kamyon Talebiyle Karını Artırdı
Görsel Kaynak: Twitter

Şirket, yaptığı açıklamada belirttiği gibi üretim kısıntılarını yeniden değerlendirmeye alarak üretim kayıplarını telafi etmeyi başarırsa bundan sonraki kazançlarını da artırabilir gibi görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.