Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

General Electric’in CEO’su Değişti, Hisseler Yükselişe Geçti!

2017 yılının Ağustos ayından bu yana General Electric’in CEO’su olarak görev yapan John L. Flannery’nin şirketten ayrılması, hisseleri yükseltti. Detaylar aşağıda...
General Electric’in CEO’su Değişti, Hisseler Yükselişe Geçti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Forbes’un dünyanın en büyük şirketleri listesinde yer alan General Electric, CEO’sunun görevden ayrılması üzerine yükselişe geçti. 16 yıl boyunca CEO’luk ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Jeff Immelt’in yerine geçen John Flannery’nin görevden bu kadar kısa süre içinde alınması dikkat çekerken, dev şirketin hisselerindeki yükseliş gözlerden kaçmadı.

Konuyla ilgili yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre kurulun Flannery’nin yönetimi altındaki yavaş değişim temposuyla ilgili rahatsız olduğu aktarıldı. Sonuçta, Flannery’nin başkanlık döneminde % 35 değer kaybeden General Electric’deki yönetici değişikliği, yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Buna göre John Flannery’nin yerine Danaher’in eski CEO’su Lawrence Culp’ın geçirildiği duyuruldu.

Danaher’in eski CEO’su Lawrence CulpDanaher’in dönüşümündeki başarısıyla adından söz ettiren Culp’ın Flannery’nin halefi olduğu yönündeki haberlerle birlikte General Electric’in hisseleri hızla yükselmeye başladı. Ve bu olay gündemde büyük yankı uyandırdı çünkü şirketin hisseleri geçtiğimiz hafta son 9 yılın en düşük seviyesini görmüştü.

General Electric’teki CEO değişimi bugün açılış öncesi yapılan işlemlerde hisselerin % 16 seviyesinde yükselmesini sağladı.

General Electric’te CEO Değişimi Sonuçta 126 yıl önce Thomas Edison tarafından kurulan şirketin hisseleri uzun süredir düşüş eğilimindeydi. Öyle ki 1907’den bu yana Dow Jones Sanayi Endeksi’nde yer alan şirket, Haziran ayında endeksten çıkarılmıştı. Aynı ay General Electric, dağıtık üretim bölümünü 3.25 milyar dolar karşılığında uluslararası özel sermaye şirketi Advent’e sattığını duyurmuştu.

Bunun yanında, şirketin sağlık hizmetleri veren biriminin % 20 oranında hissesinin satılıp paraya çevrileceği ve % 80’inin de hissedarlara dağıtılacağı açıklanmıştı. General Electric’in 2017’de satın aldığı Baker Hughes’i de satarak şirketten tamamen ayrılacağı kaydedilmişti. Söz konusu haberlerde, köklü şirketin havacılık, elektrik ve yenilenebilir enerji alanlarına yoğunlaşacağı bilgileri verilmiş, ayrıca hamlenin şirkete 2020 sonuna kadar 500 milyon dolar tasarruf yaptıracağı dile getirilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.