Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Genç Girişimcilere 26 Bin TL’den Fazla Vergi Teşviki

Genç girişimcilere sağlanan destek ile kişilerin ödemeyeceği vergi tutarı 26 bin 500 TL’ye çıkacak. Vergi teşvikinden kimler yararlanabilir? İşte Detaylar...
Genç Girişimcilere 26 Bin TL’den Fazla Vergi Teşviki
HABER GİRİŞ

Türkiye’de genç girişimcilere destekler verilmeye devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin vergi muafiyeti uygulanacak kazanç tutarının 150 bin liraya çıkartılacağını açıklaması dikkat çekmişti. Ayrıca her yıl gelir vergisi tarifesinin ikinci dilimi tutarına paralel artırılacağını belirtmişti. Bunun genç girişimci teşvikinin uygulanmaya başlaması niyetini karşılamada eksik kalacağı bildirildi.

Habertürk’te yer alan habere göre gençlere 2016 yılından bu yana vergi teşviki ve 2018 yılından beri de prim teşviki uygulanıyor. Ayrıca Ocak 2016’da genç girişimcilerin ilk üç yıl elde edecekleri kazançlarının 75 bin liralık kısmının vergiden muaf tutulması uygulamasının başladığı aktarıldı.

Söz konusu teşvikin uygulanmaya başladığı tarihten bu yana yurtiçi üretici fiyat endeksindeki artışın yüzde 706 olarak gerçekleştiği ifade edildi. Bu kapsamda yeniden değerleme oranın 2022 yılında yüzde 122.93 olduğu bildirildi.

Genç Girişimcilere 26 bin 500 TL’ye Kadar Vergi Teşviki

Buna göre genç girişimcilere uygulanan vergi istisnasının kazanç tutarının 2016 yılında itibaren yeniden değerleme oranına göre artırılsaydı bu yıl 150 bin lira yerine 448 bin lira olacağı ifade edildi.

Bakan Nebati’nin duyurusunun ardından genç girişimcilerin ödemeyeceği vergi tutarının 26 bin 500 TL’ye çıkacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

İstisna kapsamındaki kazanç tutarı eğer 448 bin lira olsaydı genç girişimcilerin 113 bin 200 TL’ye kadar çıkan vergiyi ödemeyeceği bildirildi.

Genç girişimcilerin 4B (BAĞ – KUR) kapsamında asgari ücret üzerinden ödemeleri gereken sigorta primlerinin hazineden karşılandığı aktarıldı.

Teşvikten Kimler Yararlanabilir?

Söz konusu genç girişimcilere sağlanan teşvikten 18-29 yaş arası kişilerin yararlanabileceği bilgisi verildi. Teşvik alabilmek için ise ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle ilk defa gelir vergisi mükellefi olunmasını gerektiği ifade edildi.

Teşvikten yararlanmak için işe başlamanın yasal süreci içinde bildirilmesi gerektiği aktarıldı. Ayrıca kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerektiği de bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın