Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gen İlaç’tan Yeni İş birliği! Eksun Gıda Geri Alıma Başlıyor

Borsa İstanbul’da işlem gören GENIL Azerbaycan’da yaptığı sözleşmeyi, EKSUN ise pay geri alım programını yatırımcılarla paylaştı.
Gen İlaç’tan Yeni İş birliği! Eksun Gıda Geri Alıma Başlıyor
HABER GİRİŞ

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklama yapan Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri (GENIL), büyüme, globalleşme ve inovasyon stratejileri doğrultusunda yeni bir adım attı. Şirket, hisselerinin tamamı Azerbaycan Devleti’ne ait olan Azerbaycan Yatırım Şirketi (AIC) Üretim Tesisi Projesi’ne ilişkin iş birliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

Bu çerçevede Bakü’de GEN’in yüzde 71, AIC’nin ise yüzde 29 oranında hissedar olduğu yeni bir şirket kurulacak. Bu şirket, Azerbaycan’daki organize sanayi bölgelerinden birinde ilaç üretim tesisi kuracak ve bunu işletecek.

Projenin asıl amacının Azerbaycan’ın ihtiyaç duyduğu ilaçların üretilmesi olduğu belirtildi ve üretilecek ilaçların bölge ülkelerine ihraç edilmesinin planlandığı açıklandı.

GEC ve AIC tarafından proje için ortalama 30 milyon dolar tutarında bir yatırım yapılacağı duyuruldu. Projenin başlangıcından ilaç üretim aşamasına kadar geçecek toplam sürenin ortalama 3 yıl olacağı bildirildi.

GENIL, yüzde 4,8 değer kaybıyla 39,6 TL’ye geriledi. Hissede haftalık yüzde 10,6, aylık yüzde 11,8 oranında düşüş görüldü. Yıllık kazanç oranı ise yüzde 120 seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Eksun Gıda

Borsa İstanbul’da aşağı yönlü sert hareketler devam ederken bazı şirketler geri alım programları başlattıklarını ya da mevcut programlarını genişlettiklerini açıklıyor. Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret (EKSUN), pay geri alım programı başlatacağını duyurdu.

Şirket geri alıma yönelik azami pay sayısının 1.000.000 TL nominal bedelli pay olarak belirlendiğini ifade etti. Bu kapsamda ayrılacak fonun şirketin mevcut kaynaklardan karşılanmak üzere en fazla 60.000.000 TL olacağı aktarıldı.

Geri alıma konu azami pay sayısına ulaşılması durumunda programın 31.12.2023 tarihinde sonlandırılacağı paylaşıldı.

EKSUN, günlük yüzde 8 düşüşle 56 TL’ye indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.