Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gen İlaç’ın Neo Auvra’daki Hissedarlık Oranı Artıyor

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamaya göre Gen İlaç’ın Neo Auvra'daki hissedarlık oranı yüzde 8,16’dan yüzde 12,39’a yükselecek.
Gen İlaç’ın Neo Auvra’daki Hissedarlık Oranı Artıyor
HABER GİRİŞ

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Neo Auvra Dijital Sağlık ve Biyonik Teknolojileri ve Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’deki hisselerinin artırılması konusunda açıklama yaptı. Şirket, geçen yıl yaptığı açıklamada, GEN’in yüzde 8,16 oranında hissedarı olduğu, Türkiye’de kurulu, dijital holistik sağlık, djital tıp ve dijital terapötik alanlarına yönelik siber-fiziksel sistemler ve teknolojiler geliştiren Neo Auvra’nın yapacağı yeni yatırımlar ve araştırmalarda kullanılması için 1 milyon dolara denk gelecek şekilde Türk Lirası cinsinden paya dönüştürülebilir nitelikte borç verme kararı almıştı.

Bu sabah yapılan duyuruda, bu işleme yönelik olarak GEN ile Neo Auvra arasında paya dönüştürülebilir borç sözleşmesinde belirlenen koşullar çerçevesinde, 15 Mayıs 2023 tarihinde sağlanan finansman tutarı karşılığında, paya dönüşüm için sermaye artırımı yapılması ve GEN tarafından sağlanan finansman karşılığında çıkarılacak payların iktisap edilmesi için Neo Auvra’nın sermaye artırımı ve artırılan sermayenin GEN tarafından satın alınması gündemini içeren genel kurul toplantısının yapıldığı bildirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

Buna göre 1 milyon dolar tutarındaki paya dönüştürülebilir borç ile bu borca işletilen toplam 20 milyon dolar tutarındaki faiz 15.05.2023 tarihinde Neo Auvra’ya yapılan 500 bin dolar utarındaki ek yatırımla birlikte GEN tarafından Neo Auvra’ya toplamda yapılan 1 milyon 520 bin dolar yatırım tutarı karşılığında yüzde 4,61 oranında Neo Auvra hissesi iktisap edildi.

Elde edilecek hisse oranının değerleme raporunda belirlenen şirket değerlemesi üzerinden yüzde 20 iskonto yapılarak tespit edildiği bildirildi.

Bu işlemlerin ardından GEN’in Neo Auvra’daki hissedarlık oranının yüzde 8,16’dan yüzde 12,39’a yükseleceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.