Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gen İlaç Üretim Tesisi EU GMP Onayını Aldığını Duyurdu

Gen İlaç sektörün küresel aktörü olma yolunda önemli kilometre taşlarından olan Avrupa Birliği İyi Üretim Uygulamaları onayını anladığını duyurdu.
Gen İlaç Üretim Tesisi EU GMP Onayını Aldığını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Avrupa Birliği İyi Üretim Uygulamaları (EU GMP) onayını aldığını duyurdu.

Şirket, Avrupa ülkelerinde ilaç ruhsatlandırılması amacıyla 29 Mart 2021 tarihinde Avrupa Federal İlaç ve Tıbbi Cihaz Enstitüsü’ne ve bu kurum tarafından koordine edilecek şekilde eş zamanlı olarak Danimarka, İsveç, Norveç ve Avusturya’da ilk ürün ruhsat başvurusunu gerçekleştirmişti.

AB ülkelerindeki ruhsatlandırma sürecinin bir parçası olarak Almanya yetkili kurum tarafından 27 Eylül 2021 – 1 Ekim 2021 tarihleri arasında EU GBP bakımından Ankara’da faaliyet gösteren Gen üretim tesisinin yerinde denetlendiği bildirildi.

Gerçekleştirilen denetim sonrasında Almanya yetkili kurumu tarafından paylaşılan resmi yazıda tesisin EU GMP sertifikası için uygun olduğunun belirlendiği ifade edildi. Sertifikanın, dünya çapında kabul gören ve çoğu pazarın düzenleyici otoritesi tarafından karşılıklı tanıma prosedürü ile ruhsatlanma süreçlerindeki GMP denetimlerinin yerine geçebilen bir özelliğe sahip olduğu da açıklandı.

Açıklamanın ardından Gen İlaç hisseleri (GENIL) TSİ 12:56 sularında %7,55 oranında artıda 15,39 lirada seyretmeye başladı.
Gen İlaç Hisseleri %7,55 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler haftayı güçlü yükselişle geçirirken, 15 Aralık gününde 14,79 liraya kadar yükselmişti. Dünkü işlemlerde bir miktar gevşeyen hisseler, kapanışı 14,31 liradan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise yükselişle 14,49 liradan başlangıç yaptı.

GCM Yatırım Banner

Hisseler bugünkü işlemlerde hızlı yükseliş gösterirken, TSİ 12:40 sularında 15,49 liraya kadar tırmandı. Ardından 15,4 lira bandında seyretmeye başladı. Hisselerde şirket kapsamındaki olumlu haberlerle birlikte güçlü yükselişin devam etmesi bekleniyor.

Gen İlaç hisselerinde teknik olarak 15,4 lira üstü seviyeler önemli direnç noktaları olarak takip edilirken, aşağı yönde 14,78 – 14,58 – 14,45 lirada bulunan destek noktaları izleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.