Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gemi Acentelik Hizmet Ücret Tarifesi Belirlendi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ ile gemi acentelerinin asgari hizmet ücret tarifesi belirlendi.
Gemi Acentelik Hizmet Ücret Tarifesi Belirlendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu tebliğ ile gemi acentelerinin asgari hizmet ücret tarifesi belirlendi.

Gemi Acentelik Hizmetleri Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğ’in kapsamının gemi acentesi olarak faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilerin verdikleri gemi acenteliği hizmetlerine ilişkin ücretleri olduğu belirtildi.

Deniz Ticareti Gözetim Hizmetleri Yönetmeliğinde düzenlenen hizmetlerin ve kabotaj seferlerinin bu tebliğin kapsamı dışında olduğu aktarıldı.

Söz konusu tebliğ hükümlerinin Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından geçen her türlü gemi ve deniz araçlarına uygulanacağı belirtildi.

Geminin Tonilatosuna Göre Ücretler Değişiyor

Bu kasamda acentelik hizmetleri geminin tonilatosuna göre, 600 euro ve 4 bin euro arasında olacak.

GCM Yatırım Banner

Koruyucu acentelik hizmetleri ödemesi ise geminin tonilatosuna göre 300 euro ve 2 bin euro arasında olacak.

Çanakkale ve İstanbul Boğazı’ndan geçen gemiler için acentelik hizmetleri geminin tonilatosuna göre 200 euro ve 640 euro arsında belirlendi.

Bunun yanında Çanakkale ve İstanbul Boğazı’ndan geçen gemiler için koruyucu acentelik hizmetleri geminin tonilatosuna 100 euro ve 320 euro arasında olacak.

Tebliğ kapsamında Türkiye limanlarına sefer yapan veya Türk boğazlarından geçen gemilerin acentelik, koruyucu acentelik, komisyon, primaj, gözetim, liman ücretlerin ödemesi gemi acentesine yapılacak. Ödeme peşin olarak gerçekleştirilecek.

Ayrıca gemi ve deniz araçlarının yük, yolcu veya eşyaya ilişkin vergi, resim, harç, pul ve zorunlu giderleriyle gemi ve deniz araçlarının makine, teçhizat, malzeme ve personeline, ödenmesi gereken giderler, navlun tahsili ve havale giderleri ücretlere dahil olmayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.