Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelişmekte Olan Ekonomiler Yapay Zeka ile Daha Hızlı Büyüyebilir

DeepLearning.AI Kurucusu Andrew Ng, yapay zekanın teşvik edilmesi ile gelişmekte olan ekonomilerin bundan yarar sağlayacağını söyledi.
Gelişmekte Olan Ekonomiler Yapay Zeka ile Daha Hızlı Büyüyebilir
HABER GİRİŞ

Yapay zekanın hızla yaygınlaştığı dönemde sektörün içerisinden yeni bir değerlendirme yapıldı. DeepLearning.AI Kurucusu Andrew Ng, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) açıklamalarda bulundu.

Yapay zekanın birçok farklı alan için faydalı, genel amaçlı bir teknoloji olduğunu belirten Ng, gelişmekte olan ekonomilerin bir adım ileri giderek bu yeni teknolojiyi benimseme ve yeni şeyler inşa etme şansına sahip olabileceğini söyledi.

Gelişmekte olan ekonomilerin yapay zekayı kullanarak hızlı ekonomik büyümeyi teşvik etmesi için mükemmel bir şans olduğunu sözlerine ekledi.

Ng, büyük bir yapay zeka dil modeli oluşturmanın on milyonlarca dolara mal olabileceğini ifade etti. Dünyadaki ilginin büyük bölümünün OpenAI, Google, Microsoft, AWS gibi şirketlerin üzerinde olduğunu belirten Ng, buna rağmen teknolojinin başarı kazanması için insanların bu teknolojileri kullanarak geliştirdikleri uygulamalara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Hükümetlerin kabiliyetlerin geliştirilmesi konusunda Coursera ile çalıştığını aktaran Ng, “Bence üretken yapay zeka işin doğasını değiştiriyor. Bazı görevler artık otomatik hale getirilecek ancak bazı görevlerin daha da fazla kişiye yapılmasına ihtiyaç olacak.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yıllar önce Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirten Ng, Türkiye’de yapay zekanın gelişmesinin kendisini heyecanlandırdığını ve çok fazla fırsat olduğunu ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.