Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelecek Partisi’nden Bilgin’in Asgari Ücret Paylaşımına Eleştiri

Asgari ücret ile ilgili muhalefet partilerinden gelen eleştiriler devam ediyor. Bakan Bilgin’in yaptığı paylaşıma bu kez yanıt Gelecek Partisi’nden geldi.
Gelecek Partisi’nden Bilgin’in Asgari Ücret Paylaşımına Eleştiri
HABER GİRİŞ

Son haftaların ana gündemi olan asgari ücret konusu ile ilgili geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonların beklediği rakamı açıklamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, net 8.500 TL olarak belirlenen asgari ücretle ilgili Twitter üzerinden paylaşım yapmıştı. Bilgin’in kullandığı ifadelere Gelecek Partisi’nden yanıt gecikmedi.

Bilgin’in asgari ücretin dolara göre yıllık bazda artışını gösteren tabloyu paylaşması bazı kesimler tarafından eleştirildi. Ak Parti’nin iktidara geldiği 2002’den 2022’ye kadar değişimi gösteren paylaşımda “Cumhuriyet tarihinin hem TL hem de Dolar bazındaki en yüksek asgari ücret hayırlı olsun.” İfadeleri kullanıldı.

“Ağır Dezenformasyon İçerir”

Bakanın aktardığı bilgilere göre 8.500 TL olan asgari ücret 455 dolara tekabül ediyor. Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, paylaşımı alıntılayarak “Dikkat! Bakanın bu paylaşımı ağır dezenformasyon içerir.” dedi.

Rota, Bakanın dolar bazında 20 yıllık karşılaştırma yapıp da ABD enflasyonunu hesaba katmamasının bir dezenformasyon olduğunu ifade etti. Tabloyu enflasyondan arındırıp paylaştığını vurgulayan Rota, 2008’e göre asgari ücretin yüzde 25, yani ayda 90 dolar aşağıda olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.