Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Geçen Yıl Küresel Ticaretten En Çok Pay Alan Sektörler Açıklandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2022 yılında küresel ticaretten alınan payın en yüksek seviyelere ulaştığı sektörleri açıkladı. Detaylar haberde...
Geçen Yıl Küresel Ticaretten En Çok Pay Alan Sektörler Açıklandı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Sektörel Bazda 2022 Yılı İhracat Paylarımız” başlıklı açıklamada bulundu. İhracatın 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12,9 artarak 254,2 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.
Küresel ihracatta alınan payın yüzde 1,02 olarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını kaydetti.

Bolat, açıklamasında Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklan 2022 yılına ait sektör bazlı dış ticaret istatistiklerine değindi. Bu yükselişin ana sektörlere yayıldığı küresel ticaretten alınan payın tarım, yakıt ve madencilik ile imalat sektörlerinde tarihin en yüksek seviyesine ulaştığı görüldü.

Tarım ürünlerinin, küresel ihracat içindeki payının 2022 yılında 0,13’lük yüzde puan artışla payı en çok yükselen sektör olduğunu açıkladı. Yakıtlar ve madencilik ürünlerinin ihracattaki payının 2022 yılında 0,06’lık yüzde puan artışla yüzde 0,59’a yükseldiğini açıkladı.

Bakan Bolat, bunun yanında imalat sanayi ihracatının payının 2022 yılında 0,03 yüzde puan arttığını ve yüzde 1,19’la en yüksek seviyeye ulaştığını bildirdi. Bolat, imalar sanayinin alt sektörlerine yönelik şu açıklamayı yaptı:

Bakan Bolat 2022 Yılı İhracat Payı
Kaynak: X/@omerbolatTR

Küresel rekabetçilik ve sürdürülebilir ihracat artışını devam ettirebilmek için çalışmaları tüm hızıyla sürdürdüklerini kaydetti. İhracat odaklı üreten ve büyüyen ekonomi için 2022 yılında yakalanan bu tabloyu Türkiye Yüzyılında daha da güçlendirmek için çalıştıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın