Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GCM Yatırım Enerji Sektöründe Bu Şirketlere İşaret Etti!

GCM Yatırım Dupont analizi yöntemiyle, borsada potansiyel gördüğü enerji hisselerine dair değerlendirmesini paylaştı.
GCM Yatırım Enerji Sektöründe Bu Şirketlere İşaret Etti!
HABER GİRİŞ

GCM Yatırım tarafından ‘Enerji Sektöründeki Potansiyel Şirketler’ başlığıyla yeni bir rapor yayımlandı. Raporda, Borsa İstanbul’da enerj sektöründe işlem gören bazı hisse senetlerine ilişkin görüşler paylaşıldı.

GCM Yatırım söz konusu hisse senetlerinin gelecekteki potansiyel hareketine ilişkin dupont analizini kullandı. Raporda bu analizin temel göstergesinin özkaynak karlılığı olduğu belirtilirken borç kaynak oranı, aktif devir hızı, aktif karlılık ve net kar marjı verilerinin kullanıldığı belirtildi.

GCM Yatırım, özkaynak karlılığı en yüksek olan şirketler olarak ilk sırada yüzde 120,72 ile ALFAS, ikinci sırada yüzde 119,27 ile ENJSA ve üçüncü sırada ise yüzde 108,68 ile BIOEN’in yer aldığına dikkat çekti.

Şirketler üzerinde borç kaynak oranı sıralaması yapan GCM Yatırım, AKENR’in yüzde 89,33 olmasıyla ilk sırada yer aldığının altını çizdi. En düşük borç kaynak oranına sahip olan şirketin ise IZENR olduğu vurgulandı.

Dupont analizi sayesinde şirketlerin genel performanslarını değerlendiren aracı kurum, özkaynak karlılığı, politika faizinin üzerinde olan ALFAS, ENJSA, BIOEN, SMRTG, ARASE, ODAS, AKSUE, GWIND ve PAMEL’e dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
GCM Yatırım enerji hisseleri dupont analizi
Kaynak: GCM Yatırım

Filtreleme sonrası görünümünü paylaşan GCM Yatırım, ALFAS’ın özkaynak karlılığında yüzde 18,38 artış gözlendiğini, PD/DD oranında yüzde 69,28 oranında bir artış gerçekleşmesi nedeniyle hissenin pahalı olduğunu belirtti.

ENJSA özkaynak karlılığında yüzde 12,87 artış gözlendiği, PD/DD oranında yüzde 2,53 oranında artış görülmesi ile makul görüş bildirildi. BIOEN’de makul görülmese de potansiyel olabileceğini belirten aracı kurum, SMRTG için olumlu değerlendirmesini paylaştı.

ARASE özkaynak karlılığında yüzde 42,54 artış gözlendiği ve PD/DD oranında yüzde 32,13 oranında azalış görülmesi nedeniyle potansiyel şirket olarak gösterildi. ODAS sharpe rasyosunun eksi olması sebebiyle olumsuz karşılandı.

AKSUE özkaynak karlılığında azalış görülmesi ve sharpe rasyosunun eksi olması sebebiyle olumsuz olarak nitelendi. GWIND’nin özkaynak karlılığında azalış ve PD/DD oranında artış görülmesi sebebiyle hisse senedi olumsuz karşılandı.

PAMEL’de ise ARASE’ye benzer şekilde özkaynak karlılığında artış ve PD/DD oranında düşüş görülmesi nedeniyle fiyatının ucuz olduğu ve potansiyel oluşturabileceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.