Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GBP/USD Paritesi Yumuşayan Dolar ile 1,36 Sınırını Hedefliyor

GBP/USD paritesi, borç tavanı krizine çözüm ve Çin-ABD ilişkilerinde iyileşme gibi gelişmelerle yumuşayan dolar sonrası toparlanmaya çalışıyor.
GBP/USD Paritesi Yumuşayan Dolar ile 1,36 Sınırını Hedefliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

GBP/USD paritesi, ABD’nin borç tavanı krizine bir çözüm bulunması ve Çin ile ilişkilerde ortaya çıkan yeni umutlarla birlikte 1,36 sınırını hedeflemeye başladı. Ancak İngiltere’de söz konusu olan enerji krizi ve Brexit sorunları sterlini baskılamaya devam ediyor.

İyimser ekonomik veriler, doların çekiciliğini desteklemeye devam ediyor. Dün özel sektör istihdamı beklentilerden daha iyi bir seviyede geldi. İngiltere’de ise Başbakan Boris Johnson güvence vermeye çalışsa da sterlinin düşüşünü engelleyemiyor. Üstelik dünkü konferansta ülkenin mevcut sorunlarını görmezden gelmesi de iyi karşılanmadı.

Bu gelişmeler yaşanırken GBP/USD paritesi TSİ 12:23 sularında yüzde 0,07 oranında yükselişle 1,3594 dolardan işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,07 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde 1,3544 dolara kadar geriledikten sonra bir miktar toparlanarak 1,3582 dolardan kapandı. Bugünkü işlemlere ise 1,3581 dolardan başlayan GBP/USD paritesi, Asya seansında bir miktar yükseliş kaydetti.

Asya seansında 1,3598 dolara kadar yükselen parite, Avrupa seansı yaklaştıkça kazançlarını geri verdi. Ancak TSİ 10:00’da açılan Avrupa piyasalarıyla yeniden yükselerek 1,36 sınırını geçti. Buna karşın burada tutunamayan parite, yeniden gerileyerek 1,3570 dolara kadar indi. Dalgalı bir gün geçiren parite, 1,36 dolar denemelerini güçlendiriyor.

Paritenin yukarı yönlü ivmesinin güçlenmesiyle birlikte 1,3609 ve 1,3625 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Ancak yeniden aşağı yönlü bir ivme kazanırsa 1,3575 ve 1,3557 dolarda bulunan destek noktaları gündeme gelecek.

GCM Yatırım Banner

Paritenin fiyat performansı incelendiği zaman, haftalık %0,91 oranında kazanç sağladığı görülüyor. Aylık bazda %1,37 oranında değer kaybeden GBP/USD paritesi, yıllık bazda %5,25 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın