Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

GBP/USD 1,40’ı Test Ederken Sterlin için Görünüm Riskli

İngiliz sterlini dolar karşısında 6 haftadan fazla sürenin en yüksek seviyelerine ulaşsa da GBP için görünümün riskli olduğu söylendi.
GBP/USD 1,40’ı Test Ederken Sterlin için Görünüm Riskli

İngiliz sterlininin Amerikan doları karşısındaki değerini yansıtan GBP/USD paritesi, bugün 1,4009’a kadar yükseldi. Bu 4 Mart’taki 1,4017’lik zirvenin ardından en yüksek seviye oldu. Amerikan dolar endeksi ise düşüş trendini devam ettirerek bugün 90,86 ile 3 Mart’tan bu yana en zayıf performansını kaydetti.

Dolar endeksindeki zayıflığın yanında İngiliz sterlini açıklanan beklenti üzeri ekonomik verilerden destek buldu.

Bugün açıklanan verilere göre Birleşik Krallık’ta işsizlik oranı, ülkenin sıkı bir COVID kilidi altında olduğu bir dönem olan Şubat ayına kadarki üç ayda yüzde 4,9’a düştü. Oran yüzde 5,1’lik beklentilerin altında gelirken işgücü piyasasında istikrara işaret etti.

19 Nisan’ı 1,3987 ile kapattıktan sonra yeni güne yatay başlayan GBP/USD paritesi, TSİ 11.31’de yüzde 0,04 kazançla hareket ederken görüldü.
GBP/USD 7 Hafta En Yüksek
Kaynak: piyasa.paratic.com

Şubat sonunda 1,42 dolarla 3 yılın en yükseğini gören sterlin, ülkenin hızlandırdığı aşılama kampanyaları ve ekonomik açılma yörüngesiyle desteklenmeye devam ediyor.

FXStreet’in haberine göre HSBC ekonomistleri de İngiliz sterlininin hükümetin 2021 bütçesindeki mali cömertliğinin yanı sıra başarılı bir COVID-19 aşılama uygulamasının ekonomiyi desteklerken sağlam bir döngüsel yükseliş beklentilerinden faydalandığını öne sürdü.

Döngüsel cephedeki iyi haberlerinin çoğunun halihazırda fiyatlandığını belirten not, riskin aşağı yönlü olabileceğini tahmin etti.

“Diğer ülkeler, İngiltere’nin aşı uygulaması liderliğindeki boşluğu muhtemelen kapatacakken aşılama hikayesinin gücü önümüzdeki aylarda azalacak ve bu GBP’nin kazançlarını azaltacaktır” diyen HSBC, sterlinin önümüzdeki aylarda diğer G10 para birimlerinin altında performans göstereceğini öngördü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum