Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazze’deki Hastane Saldırısı Dünyayı Ayağa Kaldırdı

İsrail-Hamas çatışması ortasında kalan sivillerin insanlık dramı tüm dünyanın gözü önünde yaşanırken hastane saldırısı bardağı taşıran son damla oldu. Dünyadan İsrail’e uyarı geldi.
Gazze’deki Hastane Saldırısı Dünyayı Ayağa Kaldırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail’in dün akşam saatlerinde Gazze Şeridi’nde düzenlediği hastane saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybetmesi faciasına tepkiler sürüyor. Sağlık hizmetlerine saldırının uluslararası hukukun ihlali sayıldığı konuşulurken İsrail’in destekçisi konumundaki ABD dahil, taraflardan kınama mesajları geldi.

İsrail ordusu, bombalamanın sorumluluğunu almazken Netanyahu hükümetine askeri destekte bulunan ABD cephesinden konunun araştırılacağı açıklaması geldi.

“Gazze’deki El Ahli Arap hastanesinde meydana gelen patlama ve bunun sonucunda yaşanan korkunç can kaybı beni büyük bir öfke ve derin üzüntüye düşürdü” diyen ABD Başkanı Joe Bıden, haberi alır almaz Filistin tarafı yerine Ürdün Kralı 2’nci Abdullah ve İsrail Başbakanı Benjamın Netanyahu ile görüştüğünü açıkladı.

Biden, “ABD, çatışma sırasında sivil yaşamın korunmasından yanadır ve bu trajedide ölen veya yaralanan hastaların, sağlık personelinin ve diğer masumların yasını tutuyoruz” dedi.

Tahliye Emirleri Derhal Geri Alınmalı!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) cephesinden gelen kınama açıklamasında, saldırıya uğrayan hastanenin İsrail ordusunun tahliye emri verdiği 20 hastaneden biri olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ancak tahliye emrinin uygulanmasının mümkün olmadığına dikkat çekilerek, “Mevcut güvensizlik, birçok hastanın kritik durumu ve ambulans, personel ve personel eksikliği göz önüne alındığında tahliye emrinin yerine getirilmesi imkansızdı” denildi.

Sivillerin ve sağlık hizmetlerinin korunması için acil bir şekilde tahliye emirlerinin durdurulması çağrısı yapıldı.

Netanyahu Sorumluluk Almıyor

Tüm kınama ve uyarı açıklamalarına karşılık İsrail Başbakanı Netanyahu ise “Bütün dünya şunu bilmeli; Gazze’deki hastaneye saldıranlar İsrail Silahlı Kuvvetleri’ne değil, barbar teröristlerdi. Çocuklarımızı vahşice katledenler kendi çocuklarını da öldürüyorlar” diyerek hastane saldırısını ülkesinin yaptığını reddetti.

Suriye tarafından gelen açıklamada sorumluluk ABD ve Batı’ya yüklendi. Şam, “Suriye, özellikle Batılı ülkeleri sorumlu tutuyor. ABD, bu katliam ve diğerleri için tüm organize bölgelerdeki Siyonist varlığın ortağıdır. Filistinlileri öldürmek için tasarlanmış operasyonlar” çıkışını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın