Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gazprom’dan Gaz Merkezine Yönelik Açıklama

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un yıllık raporunda, Türkiye'de kurulacak gaz merkezine yönelik önemli ifadeler yer aldı. Detaylar haberde...
Gazprom’dan Gaz Merkezine Yönelik Açıklama
Yorum

Rusya’nın Türkiye’yi gaz merkezi haline getirme önerisine yönelik henüz somut bir adım atılmasa da projeye yönelik çalışmaların gerçekleştirildiğine dair açıklamalar geliyor. Maraş merkezli yaşanan depremlerden dolayı ertelenen gaz merkezine yönelik yeni bir gelişme yaşandı.

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un yıllık raporunda konuya yönelik bazı ifadeler yer aldığı paylaşıldı.

“Çalışmalara Yönelik Konsept Belgesi Türkiye’ye İletildi”

Sputnik’te yer alan habere göre söz konusu raporda, Gazprom’un, Ekim 2022’den beri Türk ortakları ile Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturulması üstünde çalışmakta olduğu ifadeleri yer aldı.

Bu bağlamda Rusya tarafının, gaz merkezi oluşturulmasına ilişkin kendi konseptini, merkezin parametreleri ile işleyiş prensiplerini Türk tarafına ilettiği kaydedildi.

Rus doğal gazını taşıyan Kuzey Akım boru hattına gerçekleştirilen sabotaj nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2022 yılında Türkiye’de bir merkez kurulmasını teklif etmişti.

Bu gelişmelere istinaden konuya dair en son İran’dan gelen açıklama dikkat çekmişti.

İran Ulusal Doğal Gaz Şirketi (NIGC) Genel Müdürü Mecid Çegeni, Tahran’ın doğal gaz ihracatı için planları arasında Avrupa’ya Türkiye üzerinden geçiş sağlanacağı seçeneğin olduğunu paylaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu