Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom’dan Doğalgaz Fiyatları için Endişe Verici Tahmin

Rusya vanaları kısarken, Avrupa’da gaz sıkıntısı ve fiyat artışı her geçen gün daha kötüye gidiyor. Gazprom Başkanı kış ayları için fiyat öngörüsünü açıkladı.
Gazprom’dan Doğalgaz Fiyatları için Endişe Verici Tahmin
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali beraberinde gıda ve enerji krizi gibi iki ciddi sorunu doğurdu. Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya’ya yaptırım uygulaması nedeniyle yaşanan tedarik sıkıntısı, enerji faturalarının yükselmesine, bu da beraberinde enflasyonun rekor seviyelere çıkmasına sebep oldu.

Birçok Avrupa ülkesi kışı daha rahat geçirmek için doğalgaz tasarrufu yaparken, Rus enerji şirketi Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller’dan fiyatlara ilişkin bir açıklama geldi.

Miller, sene başından bu yana 288,1 milyar metreküp doğalgaz üretildiğini açıkladı. Bunun sadece 83,2 milyar metreküplük kısmının Bağımsız Devletler Topluluğu dışı ülkelere yollandığını, geri kalanın iç pazara satıldığını bildirdi.

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle istemeden de olsa Rus gazını kullanmayı azalttı. Rusya, savaşın ilk günlerinde ruble ile ödeme zorunluluğu getirerek, Batı’yı elindeki enerji gücüyle vurmaya çalıştı.

Son olarak da bugünden başlayıp üç gün sürecek bir gaz kesintisi uyguladı. Miller, Rus gazına olan talebin sene başından bu yana 40 milyar metreküp düştüğünü ve bunun yüzde 73’ünün AB kaynaklı olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Miller açıklamasında Rusya’nın ihracatında azalma olmasına rağmen şirketin mali sonuçlarının kötü olmayacağını söyledi. Hatta 2022 gelirinin, 2021 yılından çok daha fazla olacağını belirtti. Doğalgaz pazarlarında yaşanan önemli değişimlerin, Batılı ülkelerin hatalı kararlarının sonucu olduğunu kaydetti.

Şu anda Avrupa’da doğalgazın metreküp fiyatının 3 bin dolar bandında seyrettiğini söyleyen isim, önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında 4 bin doları aşabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın