Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom 13 Bin Yeni Çalışanla İşe Alımda 9 Yılın Rekorunu Kırdı

Rus enerji şirketi Gazprom geçen yılki işe alım sayısıyla son yılların en yüksek seviyedeki işe alımını gerçekleştirdi. Detaylar haberde;
Gazprom 13 Bin Yeni Çalışanla İşe Alımda 9 Yılın Rekorunu Kırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılına dair faaliyet raporunu yayımlayan Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, geçen yıl boyunca bünyesine 13 bin yeni çalışan dahil ederek son dokuz yılın en yüksek seviyedeki işe alımını gerçekleştirmiş oldu.

Şirketin yıllık raporunda, PJSC Gazprom’un 2022 yılında 13 bin çalışan daha işe aldığı ve bunun, grubun 28 bin çalışan eklediği 2013’ten bu yana en yüksek sayı olduğu belirtildi.

Faaliyet raporuna göre 2021 yılının sonunda 479.200 çalışana karşılık 31 Aralık 2022 itibarıyla 492.200 çalışan bulunuyor.

Gazprom şu anda Rusya Federasyonu’ndaki toplam çalışan sayısının yüzde 0.7’sini istihdam etmesiyle dikkat çekiyor.

Personel Sayısındaki Artışın Gerekçeleri Sıralandı

Raporda, 2022’de Gazprom Grubu’ndaki personel sayısının artırılmasının arkasındaki nedenler şöyle sıralandı:

GCM Yatırım Banner
  • Gazın işlenmesi ve taşınması için stratejik projelerin uygulanması
  • PJSC Gazprom yatırım programının uygulanması
  • Yatırım reformu
  • Sıvı hidrokarbon üretimi için büyük projeler devreye alma
  • Gazprom Neft şirketlerinde ithal ikamesi için alanın geliştirilmesi

Şirketin, 2022 yılında üniversite ve orta mesleki eğitim kurumlarından mezun olan 3.495 kişiyi işe aldığı da belirtildi.

Gazprom, 2050 İklim Yol Haritasını Hazırlıyor

Rus gaz devi yıllık raporunda, küresel ekonominin CO2 emisyonlarını azaltma eğilimini ve “2050 İklim Yol Haritası“nı dikkate alarak 2050’ye kadar sürdürülebilir kalkınma senaryoları üzerinde çalışmanın bitirildiğini belirtti.

Raporda, “2022’de PJSC Gazprom için 2050’ye kadar olan dönem için bir İklim Yol Haritası hazırlandı. Belgenin amacı, Gazprom Grubu’nun doğrudan ve dolaylı sera gazı emisyonlarının azaltılması ve ekonomik açıdan sağlam ve çevreye duyarlı düşük karbonlu kalkınmasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Yol haritası, Gazprom için 2050’ye kadar olan dönem için birim başına sera gazı emisyonları için hedefler belirliyor. Amaç, 2030 yılına kadar birim başına emisyonları yüzde 11.2 oranında azaltmak.

Küresel ekonominin düşük karbon eğilimi dikkate alınarak Gazprom’un 2050’ye kadar sürdürülebilir kalkınması için senaryolar St. Petersburg Devlet Ekonomi Üniversitesi tarafından hazırlandı ve yol haritası Gazprom VNIIGAZ LLC tarafından çizildi.

Gazprom Grubu’nun sürdürülebilirlik raporu, sera gazı emisyonlarını azaltmanın en etkili yollarının gaz pompalarını onarmak, değiştirmek veya modernize etmek olduğuna dikkat çekti.

Raporda Türkiye ile İş Birliğine de Yer Verildi

Şirketin raporunda ayrıca, Ekim 2022 döneminden bu yana Türk ortaklar ile Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturulması yönünde çalışmalara devam edildiği bilgisi verildi.

Bu bağlamda gaz merkezi oluşturulmasına dair konseptin, merkezin parametreleri ile işleyiş prensiplerinin Türk tarafına iletildiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın