Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gaziantep’in O İlçelerinde Şebeke Suyu İçilmemeli

Sağlık Bakanı Koca, Gaziantep'te alınan su örnekleri hakkında açıklamalarda bulunarak şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılması konusunda uyarıda bulundu.
Gaziantep’in O İlçelerinde Şebeke Suyu İçilmemeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 şehirden olan Gaziantep’te açıklamalarda bulundu. Koca, İslahiye Devlet Hastanesi’ndeki basın toplantısın Gaziantep Nurdağı Devlet Hastanesi’nin ağır hasarlı olduğuna dikkat çekti.

Bakan Koca, hafif yaralı depremzedelerin de tetanos aşısı olması gerektiği konusunda uyardı. Gaziantep’te 3 bin 897, Osmaniye’de ise 993 kişinin hayatını kaybettiğini de kaydetti.

Depremlerle 70 İl, 11 Afet Şehrine Komşu Oldu

Depremlerin 11 şehir ile 13,5 milyon insanı etkilediğini anımsatan Koca, depremlerin aynı anda 70 ildeki bütün insanlık duygularını da harekete geçirdiğini vurgulayarak şöyle konuştu;

“Deprem toprakta yarılmalar meydana getirdi ama diğer 70 ilimizi alıp, 11 afet şehrine adeta komşu yaptı. Devletimizin tüm kurumları büyük devlet ne demektir, bunun tarihi cevabını vermek için yarıştı. Bu böyle devam edecek. Müsterih olalım.”

Her Yeni Günün Akşamı Acı Daha Çok Teselli Bulacak

Her yeni günün akşamında acının daha çok teselli bulacağını savunan Koca, darlığın yerini varlığın alacağını ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesindeki illerde halk sağlığı açısından muhtemel sorunlara karşı gerekli çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi. Sağlık sorunların başında ise su kaynaklı sorunların geldiğini ekledi.

Özellikle İslahiye ve Nurdağı ilçeleriyle afetten hasar gören Gaziantep’te, su klorlama çalışmaları ve bakiye klor ölçümlerinin ilk günlerden itibaren düzenli olarak yapıldığını belirtti. Söz konusu ölçümler için alınan 998 su örneğinden 938’inde klor oranı yeterli, 60’inde yetersiz bulunduğunu söyledi.

Gaziantep’in 2 İlçesi Hariç Sular Temiz

Alınan su örneklerinin mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan da analiz edildiğini belirten Koca, bugüne kadar 736 su örneğinden 512’sinin sağlık açısından uygun, 103’ünün ise sağlık açısından uygunsuz bulunduğunu aktardı.

Sağlık açısından uygunsuz olduğu bilimsel olarak tespit edilen 103 su örneğinin 99’unda mikrobiyolojik, 29’unda ise kimyasal uygunsuzluk olduğunun saptandığını iletti. Bu doğrultuda gerekli önlemlerin alındığını öne sürdü.

Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçeleri haricinde şehir merkezindeki şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılabileceğini söyleyen Koca, Nurdağı ve İslahiye’de şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Bakan Koca, “Suyu hayat bildik, hep öyle bilelim. Su şimdi hastalıklara yol açmasın.” ifadelerini kullandı. Deprem bölgesinde halk sağlığını tehdit edecek bir durumun saptanmadığını da vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.