Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazeteci Açıkladı: Enflasyona Karşı Bir Tek O Kazandırıyor!

Gazeteci Noyan Doğan köşesinde enflasyona karşı en çok kazandıran yatırım aracını açıkladı. Doğan, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dikkat çekti.
Gazeteci Açıkladı: Enflasyona Karşı Bir Tek O Kazandırıyor!
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın geçen hafta sürpriz bir şekilde faiz oranlarını artırması sonrasında vatandaşlar yatırım stratejilerini yeniden gözden geçirmeye başladı. TCMB piyasaların sabit bırakılması beklentilerinin aksine 500 baz puanlık artırım yaptı ve politika faizini yüzde 50 seviyesine çıkardı.

Gazeteci Noyan Doğan köşe yazısında, yüksek faiz oranında en çok getiri sağlayan yatırım aracını paylaştı. Yazısında son dönemde hangi bankanın ne kadar faiz verdiğinin konuşulduğunu belirten Doğan, bunun reel getiri olup olmadığını kimsenin sormadığına dikkat çekti.

“Bu ortamda enflasyonun üzerinde getiri var mı?” diye soran Doğan, “Aslında var da; maalesef altın, faiz, dolar, hissenin dışında başka bir yatırım enstrümanını bilmiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Doğan enflasyonun üzerinde getiri elde etmek için Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) işaret etti. Emeklilik şirketleri ile fon yönetim şirketlerine yatırım danışmanlığı imkanı tanınması ile BES’e giren paranın yüzde 40’ının yatırım amaçlı toplu para yatıranlardan geldiğini belirtti.

2024’ün Ocak ayından bu yana BES’in ortalama getirisinin yüzde 15.05 olduğunu vurgulayan Doğan, aynı dönemde enflasyonun ise yüzde 11.54 olduğunu anımsattı ve göre BES’in enflasyonun 3.51 puan üzerinde getiri sağladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Doğan, aynı dönemde borsanın yüzde 19.54, mevduat faizinin yüzde 9.71, altının yüzde 19.21, doların yüzde 9.82 yatırımcısına getiri sağladığını anlattı. Buna göre, yatırım aracı olarak altını tercih edenlerin enflasyonun 7.67 puan, hisse senedini tercih edenlerin 8 puan üzerinde reel getiri sağladığını belirtti.

Doğan yazısının devamında, enflasyon rakamları nedeniyle faizin 1.93 puan, doların ise 1.72 puan negatif getiri sağladığını ifade etti. Bu tablo ile iki buçuk ayda BES’in, hisse ve altından sonra enflasyonun üzerinde reel getiri sağlayan üçüncü yatırım enstrümanı olduğunu belirtti.

Doğan yazısını , “BES, fon bazında incelendiğinde bu tablo ne anlatıyor? Ne altın, ne hisse, ne faiz ne de dolar; enflasyon karşısında en yüksek reel getiriyi sağlayan tek yatırım aracı BES olmuş. Eğer uzun vadeli yatırımdan bahsediyorsak, bunların üzerine bir de BES’teki yüzde 30’luk devlet katkısını ekstra olarak düşünün.” ifadeleri ile tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.