Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gayrimenkul Yatırım Fonları Konut Sektörüne Can Suyu Olacak

Gayrimenkul yatırım fonlarının, konut üretiminin önünü açacağını söyleyen NEO Portföy Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yener Yıldırım’dan konuya dair önemli açıklama geldi.
Gayrimenkul Yatırım Fonları Konut Sektörüne Can Suyu Olacak
HABER GİRİŞ

Her türlü yatırım aracı türünü içeren fonlar, risk sevmeyen, sakin işlemlerle para kazanmak isteyen yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Son aylarda konut fiyatlarındaki fahiş artış ve yüksek faiz oranları insanların konuta erişimini de zorlaştırdı.

Gayrimenkule erişimin zorlaşmasıyla birlikte, bu alanda tasarruflarını değerlendirmek isteyenler yatırım fonlarına yöneldi. Dünya’da yer alana habere göre ise yakın zamanda gayrimenkul yatırım fonlarının proje aşamasında da yatırıma imkan vereceği aktarıldı.

NEO Portföy Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yener Yıldırım, Gayrimenkul Yatırım Fonları (GYF) ile ilgili görüşlerini belirtti. Yıldırım, GYF’lerin Türkiye’de henüz yolun başında olduğunu, ancak büyük bir büyüme potansiyeli taşıdığını dile getirdi.

GYF’ler Yatırımcılara Farklı Alternatifler Sunacak

GYF’lerin bu sektöre katkı sağlayacağını ve yatırımcılara farklı alternatifler sunacağını söyleyen Yıldırım, bu yatırımların bireysel olarak yapılmasının hem ekonomik hem de yeterli deneyime sahip olmayanlar için birtakım zorlukları içerdiğine dikkat çekti.

Bu zorluklar nedeniyle özellikle nitelikli yatırımcılar tarafından tercih edildiğini açıkladı. Gayrimenkul yatırım fonlarına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından bir düzenleme taslağı hazırlandığını ifade eden Yıldırım, söz konusu düzenleme ile Proje Gayrimenkul Yatırım Fonlarının kuruluşuna izin verileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Son dönemde kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ’nin üstlendiği konut üretimi misyonunun tüm sektöre yayılacağını ve konut arzının hızlı bir şekilde artacağını düşünüyorum. Bu durum hem konuta erişilebilirliği artıracak hem de konut fiyatlarında istikrarın sağlanmasına katkı sağlayacak” diyen Yıldırım, 55 adet yatırım fonunu yönettiğini ve toplam varlık yönetiminin 20,73 milyar lirayı aştığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.