Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gayrimenkul Sektörü RADAR Sistemine Takıldı

Gayrimenkul sektöründe yapılan incelemeler sonucunda riskli işlemlerin tespit edilerek yakın takibe alındığı açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Gayrimenkul Sektörü RADAR Sistemine Takıldı
HABER GİRİŞ

Gayrimenkul sektöründeki fahiş fiyat artışlarına yönelik inceleme başlatıldı. Sektörde, piyasadaki arz talep dengesinde dezenformasyona sebep olan emlakçıların incelemeye girdiği kaydedildi. Haksız kira geliri elde edenler ve emlakçılara yönelik yapılan incelemeler sonucunda riskli işlemler tespit edildi.

Yapılan incelemeler kapsamında ilk etapta 55 bin riskli işlemin tespit edildiği açıklandı. Gayrimenkul değerini düşük gösteren 80 bin mükellefin de RADAR sistemine takıldığı belirtildi.

Piyasadaki dengeyi bozarak dezenformasyona sebep olacak şekilde fahiş fiyat artışı yapanlar ve alım-satım işlemleri esnasında yanıltıcı beyanlarda bulunan emlakçıların yakın takipte olduğu vurgulandı.

Vatandaşlardan Gelen İhbarlar Değerlendiriliyor

TRT Haber’in aktarımına göre Yeni Evim Projesi finansman modelinde fırsatçılığa tavizin olmadığı bildirildi. Gayrimenkul sektöründe finansman, tapu ve emlak verilerinin bu kapsamda mercek altına alındığına dikkat çekildi.

İncelemede gayrimenkul değerleme raporlarının kullanılarak analiz çalışmalarının yürütüldüğü ve vatandaşlardan gelen ihbarların da değerlendirildiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Sektörde yapılan incelemelerin ilk etap sonucunda 55 bin riskli işlem tespit edildiği ve yüksek riskli görülen sonuçların da ilgili birimlerle paylaşılacağı bildirildi.

Düşük Tapu Harcı Ödeyip Hazineyi Zarara Uğratanlar Tespit Ediliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Analizi Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan RADAR sistemi ile de mükelleflerin yakın takipte olduğu kaydedildi.

RADAR sistemi ile gayrimenkulün gerçek değerini beyan etmeyip düşük tapu harcı ödeyen ve hazineyi zarara uğratan kişilerin tespit edildiği söylendi.

Bakanlığın RADAR sistemine ilk etapta 80 bin mükellefin takıldığı ve tespit edilen mükelleflerin yükümlülüklerinin mercek altına alındığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın