Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti Yatırım Güçlü Gelir Beklediği 2 Bankayı Açıkladı

Garanti BBVA Yatırım, kapsamında bulunan şirketlerin 2023 yılı 3'üncü çeyrek kar tahminlerini açıkladı. Öne çıkan iki banka için detaylar haberde;
Garanti Yatırım Güçlü Gelir Beklediği 2 Bankayı Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI

Garanti BBVA Yatırım tarafından kapsamında bulunan şirketler için 2023 yılı 3’üncü çeyrek kâr tahminleri yayımlandı. Garanti BBVA kapsamındaki bankalardan olumlu yönce öne çıkan bankaların Yapı Kredi ve Vakıfbank olduğuna işaret edildi.

Kredi mevduat makasının 40 baz puan artması beklenen Yapı Kredi’de, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) tahvilleri için kullanılacak yeni oranın yüzde 60 olduğu kaydedildi. Bu sebeple bankanın net faiz gelirlerinde güçlü bir rakam beklendiği söylendi.

Yapı Kredi’nin komisyon gelirlerinde güçlü ilerlemeye devam ettiğini belirten Garanti BBVA, faaliyet giderleri tarafında artış hızının yavaşladığı öngörüldü.

Aktif kalitesi tarafında bozulma beklenen Yapı Kredi’de risk maliyetlerinin bütçelenen rakamlara yansıyacağı tahmin edildi.

Vakıfbank’ın Faiz Marjlarında Yüksek İyileşme Bekleniyor

Garanti BBVA tahminlerinde, artan kredi getirileri ve yüksek TÜFE portföy getirisiyle Vakıfbank’ın faiz marjlarında ciddi bir iyileşme beklendiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Vakıfbank’ın komisyon gelirlerinin destekleyici olmaya devam ettiği paylaşılırken, karşılık giderlerinde de model güncellemeleri sonucunda artış beklendiği kaydedildi.

Garanti BBVA, Vakıfbank’ın çeyreklik bazda önemli bir kâr artışı yaşayacağı yönünde tahminini bildirdi.

Halkbank’ta ise 2023 yılının 3’üncü çeyreğinde güçlü kâr artışı bekleyen Garanti BBVA, operasyonel tarafta zayıflığın devam edeceği öngörüldü.

Garanti BBVA kapsamında olan banka dışı şirketlerde ise çeyreklik bazda yüzde 114 kâr artışı beklendiği aktarıldı.

Havacılık Sektöründe Kar Artacak

Havacılık sektöründe güçlü sonuçlar beklendiğine işaret edilerek, güçlü baz etkisine rağmen yıllık net kâr artış tahminleri şu şekilde paylaşıldı;

  • Türk Hava Yolları (THYAO): Yüzde 71
  • Pegasus (PGSUS): Yüzde 44
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.