Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA Türkiye Pazarına Uzun Dönem için Göz Kırptı

2022’de net kârını yüzde 331 artıran Garanti BBVA, Türkiye planını açıkladı. Banka, Türkiye pazarı için uzun vadeli beklentisini paylaştı.
Garanti BBVA Türkiye Pazarına Uzun Dönem için Göz Kırptı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bugün sabah saatlerinde bilançosunu açıklayan İspanya’nın Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) bankasından basın açıklaması geldi. Türkiye’nin en büyük ikinci özel bankası olan Garanti BBVA’nın Türkiye pazarı için gelecek beklentilerinin yüksek olduğu aktarıldı.

2022’yi beklentinin üzerinde kârla kapatan bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila ile CEO’su Onur Genç, BBVA tarihinin en büyük kârını yüzde 38’lik artışla yaşadığını açıkladılar.

2022’de 6 milyar 420 milyon avroya ulaşan yıllık kârın, yüksek belirsizliğe rağmen 2023’te sürmesinin beklendiği aktarıldı.

Türkiye’de Enflasyon Öne Çıktı

Banka bilançosunun değerlendirme toplantısında Türkiye için de geniş bir başlık ayrıldı.

Banka CEO’su Genç, Türkiye özelindeki ekonomik etmenler arasında enflasyonun öne çıktığını söyleyerek şöyle ifadede bulundu:

GCM Yatırım Banner

“2022 yılında enflasyon yüzde 64 oldu. Bizim öngörümüz yüzde 45; hükümetinki yüzde 22 idi ama biz biliyoruz ki Türkiye uzun vadede çok önemli bir ülke.”

Enflasyonsuz Senaryoda Bankanın Kârı 2 Milyar Avro

Genç, zorlu ekonomik şartlar hesaba katılmadığında Türkiye pazarında Garanti BBVA’nın geçen yılki kârının 2 milyar avroyu bulduğunu ekledi.

Banka CEO’su, “BBVA olarak Türkiye’de de risklerimizi azaltıyoruz. Döviz kredi tutarımız 2015’te 21 milyar avro iken bunu şimdi 9 milyar avroya düşürdük” dedi.

Türkiye için Yatırımlar Kısa Değil

Türkiye pazarına dair görüş bildiren Garanti BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Vila, bankanın hisse paylarında yüzde 86’lık gönüllü pay alımı yapıldığını söyledi.

Vila, “Türkiye’ye yatırımlar kısa değil uzun vadede. Türkiye’nin uzun vadede çok büyük bir pazar olduğunu düşünüyoruz” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.