Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA: Bayramda En Çok Mobilya Harcamaları Arttı

Garanti BBVA, Kurban Bayramı haftasında yapılan kredi kartı harcama verilerini açıkladı. Detaylar haberde...
Garanti BBVA: Bayramda En Çok Mobilya Harcamaları Arttı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), Kurban Bayramı haftasında Garanti BBVA kartları ile Garanti BBVA POS’larından yapılan işlemler üzerinden gerçekleştirdiği araştırma verilerini açıkladı. Bu yıl ve geçen yılın bayram haftasını kapsayan, alışverişlerin en fazla hangi sektörlerde arttığı, tüketici ve şehir bazındaki değişimlere bakılarak ortaya çıkarılan verilere göre Kurban Bayramı haftasında ödemelerin yüzde 67’si peşin, yüzde 33’ü taksitli şekilde gerçekleştirildi.

25 Haziran-1 Temmuz 2023 tarihlerini kapsayan bayram haftasında geçen yıl yapılan harcama oranları ile karşılaştırıldığında en fazla artış yüzde 186 ile mobilya ve dekorasyon sektöründe gerçekleşti.

Harcamalarda İkinci Sırada Kuyumcular Yer Alıyor

Yıllık harcamaların en fazla yükseldiği sektör mobilya ve dekorasyon olurken, onu yüzde 160’lık artışla kuyumcular, yüzde 153 artışla elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar grupları takip etti.

Ödemelerin yüzde 67’si peşin, yüzde 33’ü taksitli şekilde gerçekleştirildi. Peşin ödemeler bir önceki yıla kıyasla yüzde 76 arttı.

Taksitli alışverişlerde yüzde 141’lik artış olurken, sektörel bazda en çok artış yüzde 136 ile yine mobilya ve dekorasyon alanında oldu.

GCM Yatırım Banner

Kartlı Ödemelerin Yarısında Temassız Ödeme Kullanıldı

Rapora göre son yıllarda tercih edilebilirliği her geçen gün artan temassız ödemelerde de artış olduğu görüldü. Bayram haftasında temassız ödemeler geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 115 arttı.

Toplam kartlı işlemlerin yüzde 55’i, yani yarısından biraz fazlası temassız işlem olarak yapıldı.

Bu yıl Kurban Bayramı’nda e-ticaret sektöründeki harcamalarda yıllık bazda yüzde 126’lık artış oldu. E-ticaretin toplam harcamalar içindeki payı ülke genelinde yüzde 31 seviyesinde hesaplandı. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.