Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti Bankası’ndan 525 Milyon TL’lik Dev Portföy Satışı Geldi

Bilançosundaki risklerden arınmaya odaklanan Garanti Bankası’ndan bugün 525,8 milyon TL büyüklüğünde portföy satışı geldi. Detaylar haberde;
Garanti Bankası’ndan 525 Milyon TL’lik Dev Portföy Satışı Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden tahsili gecikmiş alacak portföyleri satışı hakkında bildirim paylaştı. Bildirimde, takipteki krediler portföyünden 525,8 milyon TL satış işlemi gerçekleştirdiği duyuruldu.

Açıklamada, Garanti Bankası’nın destek kredisi, kredi kartı, çek hesabı, kredili mevduat hesabı alacakları taksitli kredi ile bunlara bağlı masraf hesabı ve diğer tahsili gecikmiş alacak türlerinin yer aldığı portföyde 29 Ocak 2024 ve 12 Şubat 2024 tarihleri itibarıyla toplam anapara ve akdi faiz bakiyesinin 1.147.910.095,73 TL büyüklüğünde olduğu bilgisi verildi.

Alacak portföyünün 2 ayrı paket halinde ve toplamda 525.800.000,00 TL karşılığında Dünya Varlık Yönetim A.Ş.’ye satışının yapıldığı açıklandı.

Garanti Bankası Hisse 26.03.2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

Söz konusu satış işlemi, bankanın takipteki alacaklarının yönetimi ve bilançosundaki risklerin azaltılması amacıyla Garanti Bankası lehine algılanıyor. Böylece bankanın finansal sağlamlığının artacağı değerlendirilmesi yapılan Garanti Bankası için borsada da tablo olumlu oldu.

Geçen haftadan itibaren artıda kayda geçen GARAN kodlu hisseler yüzde 15 primlendi. Son bir haftada 68 liradan 72 lira seviyesine kadar çıkan GARAN, yazım anında yüzde 2’nin üzerinde artıda 70,55 liradan kayda geçti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın