Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti Bankası Deprem Bölgesi için Alınan Kararları Duyurdu

Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından Garanti BBVA'dan deprem bölgesi desteklerine dair açıklamalar geldi. Detaylar haberde;
Garanti Bankası Deprem Bölgesi için Alınan Kararları Duyurdu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremlerin ardından pek çok şehir zor günler geçirirken çeşitli kuruluşların bölge için hazırladığı destek paketleri açıklanmaya devam ediyor. Garanti BBVA da deprem bölgesi desteklerine dair bir açıklama yayımladı.

Açıklamada kuruluş olarak, deprem felaketinin acısını ve zorluklarını atlatabilmek için ilk andan itibaren dayanışma ile tüm kaynakların seferber edildiğinden bahsedildi. Bölgeye yapılacak finansman desteğinin sürdürülebilir olması gerektiği bilinciyle planlamaların yapıldığı belirtildi.

Depremzedelerin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ertelendi

“Garanti BBVA ailesi adına bölgeye olan desteğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz” denilen açıklamanın devamında ilk olarak deprem bölgesinde kredi ve kredi kartı borçlarının başvuru gerekmeksizin faizsiz ertelendiği bilgisi verildi.

Depremde ağır hasara uğrayan şehir ve ilçelerdeki (Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri) bireysel müşteriler ve gerçek kişi ticari işletmelerin borçlarının 6 ay, deprem bölgesinde yer alan diğer illerdekilerin (Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa ve Kilis) ise 1 ay faizsiz ertelendiği belirtildi.

Bunun yanı sıra, depremden zarar gören tüm müşterilerin talep etmeleri halinde en uygun finansal çözümün sunulacağı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Vefat Edenlerin Borçları Silindi

Deprem felaketinin yaşandığı bölgede hayatını kaybeden bireysel ve gerçek kişi ticari müşterilerin kredi ve kredi kartı borçlarının anapara dahil olmak üzere silindiği bilgisi de verildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @GarantiBBVA

Depremden etkilenen tüzel müşterilere, firma özelinde; ödemesiz dönemli, uzun vadeli, çok geniş kapsamlı destek paketleriyle finansal kaynak sağlanacağı ifade edildi.

Kredi Kartı ve POS Ücretleri Tahsil Edilmeyecek

Depremde ağır hasara uğrayan şehir ve ilçelerdeki bireysel müşteriler ve gerçek kişi ticari işletmelerden 2023 yılı sonuna kadar kredi kartı ücretlerinin ve üye iş yeri pos ücretlerinin tahsil edilmeyeceği belirtildi. Yine bu bölgelerde, bireysel müşteriler ve gerçek kişi ticari işletmelerin genel bankacılık hizmetlerinin de ücretsiz gerçekleştirileceği kaydedildi.

Bankacılık işlemlerine erişim sağlamak için depremden etkilenen tüm illerin merkezinde şubeler ve mobil araç şubeleriyle hizmet verilmeye devam edildiği bilgisi verildi.

AFAD’a 650 Milyon TL Bağış Yapıldı

Açıklamanın devamında, deprem bölgesine verilen tüm desteklerin yanı sıra şimdi de Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) 650 milyon TL’lik bir bağış yapıldığı duyuruldu.

BBVA İspanya ve BBVA Meksika’nın da küresel ölçekte bağış kampanyalarıyla deprem bölgesine destek olduğu ifade edildi.

Açıklamanın son kısmında ise “Ülke olarak önümüzde uzun ve zorlu bir süreç var. İyileşme dönemimiz de uzun sürecek, hepimiz bunun bilincindeyiz. Bu zaman zarfında bölgenin finansal sıkıntılarını karşılamak üzere ilk etapta 10 milyar TL’lik bir finansman desteği sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemin doğuracağı finansal ihtiyaçlar doğrultusunda imkanlarımızı seferber edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

İş Bankası Grubu da önceki gün açıklamalarda bulunmuş ve Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bölgelere 10 milyar TL destek sağlanacağını duyurmuştu.

Ayrıca, depremde ağır hasar yaşanan tüm il ve ilçelerde, esnaf ve çiftçi dahil olmak üzere KOBİ’lerin kullanmış olduğu tüm bireysel ve ticari kredilerin ödemelerinin ertelendiği bilgisi verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın