Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt İçi Gelişmeler ve Hareketli GARAN, Zayıf THYAO, Eksi TUPRS’a Bakış

Yurt içi gelişmelerinde yatırım ve istihdam seferberliği, THYAO, TUPRS hareketleri ve parasal daralmaya yönelik kredilerin kıymet sayılması...
Yurt İçi Gelişmeler ve Hareketli GARAN, Zayıf THYAO, Eksi TUPRS’a Bakış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün takip ettiğimiz haberlere göre Ekonomi Yönetimi piyasadaki nakit sıkışıklığını gidermek adına yeni bir çalışma başlattı. Gelişmeye göre Kamu Özel İşbirliğinde yapılan dev projeler ve konut kredileri menkul kıymetleştirilecek. 

Merkez Bankası Bu kıymetleri, teminat olarak kabul edecek ve bankalar bu teminat karşılığında Merkez Bankası’na borçlanabilecek. Çalışmanın ikinci ayağında menkul kıymetlerin yurt dışına satılması ve Kalkınma Bankası’nın da ana ihraççı olması hedefleniyor. Resmi bir açıklama gelmediği için gelişmenin net yansımasına dair bir yorum yapılamamakta.

GARAN Hareketi XBANK’a Direnç Kırdırabilir

GARAN Yukarı Yönlü Harekete Tepkisini GösterdiGARAN %1.53 primlenerek 7,98 TL/P’de fiyatlanıyor (Günlük baz anlık tepe noktası). Hisse 7 günlük farkında %0.38, aylığında %14.88 değer kazanırken, 52 haftalığında eksi yönde %12.85’lik bir değişim gösterdi.

Diğer bankacılık hisse senetlerine baktığımızda ISCTR %1.70, AKBNK %1.21, HALKB %0.84, VAKBN %0.79 ve SKBNK değişimsiz olarak karşımıza çıkıyor.

GARAN yorumlanan teknik noktalarında 7,72-7,58 desteklerinde ve 8,07-8,28 dirençlerinde gözlemleniyor. Kağıt anlık işlemleri ile iki desteğinin fazlasıyla üstünde 7,93 seviyesinde bulunan pivotuna hafif pozitif farkta ve yorumlanan ilk direnci 8,07’ye yakın bölgede hareket ediyor.

GCM Yatırım Banner

THYAO Yukarı Yöne Zayıf, TUPRS Negatif

TUPRS Negatif Hareket Ederken, THYAO Zayıf KaldıTHYAO yorumlanan desteklerini 16,90 ve 16,70 seviyelerinde, dirençlerini ise 17,25 ve 17,45 seviyelerinde gözlemliyoruz. Hisse günlük değişiminde %0.70 pozitif yönde hareket ederken 17,21 TL/P’den işlem görmekte. (Bir önceki gün 17,08 TL/P’de kapanmıştı.) Kağıt haftalık değişiminde %8.52’lik bir değer kazanımı kaydetti.

TUPRS BIST’in yukarı yönlü hafta ortası birinci seansında 122,80 TL/P (günlük baz) tepe noktasını görse de hareket devam etmedi ve kağıtta gevşeme ile 121,80 TL/P civarına geriledi. Hisse haftalık %1.08’lik bir değer kazanırken, aylık %2.71 değer kaybetti.

Yeni Seferberlik Yatırım ve İstihdama Yöneldi

Yeni Seferberlik İstihdam ve Yatırıma Yönelik Dün AK Parti Grup Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan gelecek ay içerisinde çok önemli gelişmeler yaşanmasını beklediklerini belirtti ve Aralık ayı ile birlikte yeni bir yatırım ve istihdam seferberliğinin başlatılarak 2019’a güçlü bir giriş yapılacağını söyledi. Dün istihdamı arttırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak için İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirlerinden ayrılan kaynak %30’dan %50’ye ayrılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.