Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GameStop Son İki Yılın En Büyük Gelir Düşüşünü Bildirdi

Oyun ürünleri satıcısı GameStop üçüncü çeyrekte keskin bir gelir düşüşü yaşadı. Son veriler haberde…
GameStop Son İki Yılın En Büyük Gelir Düşüşünü Bildirdi
HABER GİRİŞ

ABD merkezli video oyun ve oyun ürünleri satıcısı olan GameStop, üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan bildirimde satışların düştüğü ve nakit rezervlerinin keskin bir şekilde azaldığı belirtildi. GameStop’un toplam satışları geçen yılın aynı dönemindeki 1,3 milyar dolara kıyasla 1,2 milyar dolara geriledi.

Şirketin nakit ve nakit benzerleri, bir yıl önceki yaklaşık 1.4 milyar dolardan seviyesinden 804 milyon dolara düştü. GameStop hisseleri bildirim sonrası yüzde 4,8’lik bir düşüş yaşadıktan sonra, seans dışı işlemlerde yüzde 3 yükseldi.

Firma Dijital Girişimlere Yöneliyor

Şirket yöneticilerin söylediğine göre yıllarca yetersiz yatırım yapılmış olmasının ardından karlı hale gelmek ve gerçek mekanda faaliyet gösteren perakende satış işini yenilemek için çalışıyor. Son aylarda perakendeci liderliği değiştirdi ve kendisini dijital dünyada daha da sağlamlaştıracak girişimlere odaklandı.

GameStop’un CEO’su Matthew Furlong, şirketin perakende sektöründe benzeri görülmemiş bir şeyi başarmaya çalıştığını, bir zamanlar iflasın eşiğindeki eski bir işletmeyi dönüştürmeye çabaladığını söyledi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 105 milyon dolar kayıp bildirmişti. Bu çeyrekte zarar 95 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Furlong, şirketin bilançosunu güçlendirmek ve nakit pozisyonunu yumuşatmak için çalıştığını ve kendisini ücretsiz iş satın almalarını keşfedecek bir konuma getirmeyi umduğunu sözlerine ekledi. Şirketin 2022′nin ikinci yarısında meydana gelen işten çıkarmalarla birlikte maliyetleri düşürmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Furlong, GameStop’un bu yılın başlarında, düşük talepli kategorilerdeki mallarının küçük bir bölümünü elden çıkararak envanter pozisyonunu güçlendirdiğini söylemişti. GameStop, Temmuz ayında halka açık bir NFT pazar yerinin beta sürecini başlatmıştı.

Şirket ayrıca geçen ay iflasını açıklayan kripto para borsası FTX ile olan ortaklığını sonlandırma kararı almıştı. Daha önce kurulan ortaklık ile bazı mağazalarda FTX hediye kartları sunuluyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.