Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Galatasaray Hisselerini Uçuran Riva İhalesi Sonuçlandı!

Galatasaray Spor Kulübü'ne ait olan Riva arazisi satıldı. 3.1 milyar TL teklifle sonuçlanan ihale sonrasında, kulübün borsadaki hisseleri uçuşa geçti. Haberin ayrıntıları şöyle...
Galatasaray Hisselerini Uçuran Riva İhalesi Sonuçlandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Galatasaray’ın Riva arazisi satıldı. Büyük bir rekabet ortamında gerçekleşen satışta, en yüksek fiyat 3.1 milyar TL ile Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığından geldi. İhalenin sonuçlanmasının ardından, Galatasaray’ın Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerinde %10’luk artış gerçekleşti.

Galatasaray Spor Kulübü’nün sahibi olduğu Riva arazisi ihalesi bugün sonuçlandı. Kıran kıran geçen ihalede, deyim yerindeyse milyarlar havada uçuştu. Çok yüksek fiyatların teklif edildiği pazarlıkta en yüksek rakamı veren dev arsanın yeni sahibi oldu.

3,1 milyar TL ile en yüksek fiyat teklifini sunan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı Riva arazisinin yeni sahipleri oldu. Galatasaray Spor Kulübü’ne ait olan dev arsanın ihalesinde ilk oturum geçtiğimiz hafta yapılmıştı. Birinci oturumda en yüksek teklif 1 milyar TL ile Eltes İnşaat’tan gelmişti. Riva arazisinin satışında nihai ihale ise bugün sonuçlandı.

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, bankalar ve finansal kuruluşlara toplamda 173 milyon dolarlık bir borçları olduğunu, Riva arazisinin satışıyla bu borçlarını kapatmayı amaçladıklarını belirtti.

Galatasaray İhaleden Ne Kadar Kazanacak?

İhaleyi kazanan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı, şirket payı olarak 1 milyar 178 milyon lira önerdi. Şirket payının %20’si Emlak Konutun olurken, %80’i Galatasaray Kulübü’ne kalacak ve payına 942.4 milyon lira düşecek.

Bu oranlar geçtiğimiz yıl imzalanan bir protokolde belirlenmişti. Riva arazisi toplamda 1 milyon 157 bin metrekareden oluşan dev bir arsa. Bunun; 870 bin metrekaresi konut alanı, 206 bin metrekaresi özel orman alanı, 72 bin 500 metrekaresi park alanı ve 8 bin 400 metrekaresi ilkokul özel alanı olarak kullanılıyor.

Emlak Konut, daha önce Riva arsasının ekolojik ve doğal yaşamın sürdürülmesini amaçlayan Eko-Köy projesi olarak değerlendirilmesi için çalışmalar yapmıştı. Az önce de değindiğimiz gibi arsasının büyük bir kısmı ormanlık alan olarak kullanılıyor. Bu doğrultuda, köy ve doğa hayatının projede yer alması adına, ihaleye bazı şartların ekleneceği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu