Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7’de Ekonomik Baskı Koordinasyon Platformu Kurulacağı Açıklandı

Japonya'da düzenlenen G7 zirvesinde, ekonomik baskılara karşı yeni bir koordinasyon platformu oluşturulacağı açıklandı.
G7’de Ekonomik Baskı Koordinasyon Platformu Kurulacağı Açıklandı
HABER GİRİŞ

Japonya’nın Hiroşima kentindeki G7 Liderler Zirvesi ikinci gününde devam ederken, “Ekonomik Direnç ve Ekonomik Güvenlik” başlıklı oturum gerçekleştirildi. Oturum sonrası liderler tarafından yapılan açıklamada, yeni bir platformun duyurusu yapıldı.

Liderler, ortak caydırıcılığı geliştirmek ve ekonomik baskılara tepkileri artırmak için yeni “Ekonomik Baskı Koordinasyon Platformu” çerçevesi oluşturacaklarını duyurdu.

Oluşturulacak platformla ilgili, “Erken uyarı ve hızlı bilgi paylaşımını kullanacağız, düzenli olarak birbirimize danışacağız, durumları işbirliği içinde değerlendireceğiz, koordineli tepkiler tetkik edecek, ilgili yasal sistemlerimize uygun olarak ekonomik baskıyı caydıracak ve uygun olduğunda karşı koyacağız.” açıklaması yapıldı.

Geliştirilen son teknolojilerin, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden askeri kapasitelerin önlenmesine yönelik koordinasyon konusundaki ortak sorumluluk ve kararlılığın teyit edildiği belirtildi. Liderler ayrıca Batı’nın ve diğer ticaret ortaklarının ekonomik bağımlılıklarını silah haline getiren ülkelere karşı uyarıda bulundu.

Konuyla ilgili açıklamada, “Yaygın, şeffaf olmayan ve zararlı endüstriyel sübvansiyonlar, devlete ait işletmelerin piyasayı bozucu uygulamaları ve her türlü zorunlu teknoloji transferleri gibi bir dizi piyasa dışı politika ve uygulamanın kullanılmasına yönelik kapsamlı stratejilerle ilgili endişelerimizi dile getiriyoruz.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Tek taraflı ticari kısıtlamalara karşı koymak için gerekli tedbirlerin alınacağını vurgulayan liderler, yarı iletkenler ile pil üretiminde kullanılan nadir elementler dahil, stratejik ürünlerde bağımlılıkları azaltmak için iş birliği sözü verdi.

Yapay Zeka Çağrısı

Japonya’daki zirvede ayrıca, son zamanlarda tartışılan yapay zeka ilgili bir bildiri yayınlandı. Liderler yapay zeka için uluslararası teknik standartların geliştirilmesi ve benimsenmesi çağrısında bulundu.

G7 liderleri, güvenilir yapay zekanın ortak vizyonu ve hedefine ulaşma yaklaşımlarının değişebileceğini kabul ederken, yaptıkları açıklamada dijital ekonominin yönetişiminin paralel olarak güncellenmeye devam etmesi gerektiğini belirtti.

Açıklamada, ChatGPT uygulaması tarafından popüler hale getirilen üretken yapay zeka alt kümesinden bahsedildi. Üretken yapay zekanın fırsatlarını ve zorluklarını hemen değerlendirmesi gerektiği kaydedildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.