Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7 Ülkeleri Ukrayna’ya 20 Milyar Dolara Yakın Destek Verecek

G7 ülkeleri Ukrayna’ya destek sözünü bir kez daha yinelerken, savaş bitene kadar yanında olmaya devam edeceklerini açıkladı.
G7 Ülkeleri Ukrayna’ya 20 Milyar Dolara Yakın Destek Verecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD, Japonya, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya’yı kapsayan G7’nin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Almanya’da düzenlenen toplantının ardından açıklamada bulundu. Yayımlanan ortak bildiride, G7’nin Ukrayna’ya destek sağlama konusunda kararlı olduğu vurgulandı.

Ukrayna halkının temel hizmetleri için bu yıl 19,8 milyar dolarlık bütçe desteği ayrıldığı açıklandı.

Ukrayna’nın acil kısa vadeli finansman ihtiyaçlarının farkında oldukları belirtilen açıklamada “Özellikle Avrupa Komisyonu’nun 9 milyar Euro’ya kadar ek makro-finansal yardım önerisi de dahil olmak üzere Ukrayna’ya daha fazla finansman sağlanması konusunda G7 ve uluslararası finans kuruluşları arasında devam eden çalışmaları memnuniyetle karşılıyoruz.” sözlerine yer verildi.

G7 genelinde devam eden çalışmaların memnuniyetle karşılandığı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC) aracılığıyla Ukrayna devlet işletmelerine ve özel sektöre planlı ek desteğin 3,4 milyar dolar olduğu aktarıldı.

“Ukrayna’ya olan taahhütlerimizin ödenmesini hızlandırmak için acilen çalışıyoruz.” denilen açıklamada, savaş boyunca Ukrayna’nın yanında olmaya ve daha fazlasını yapmaya devam edeceklerini bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Liderlerin ve dışişleri bakanlarının 8 ve 14 Mayıs tarihlerinde Ukrayna’yı destekleme taahhüdüne katıldıkları, ülkenin uzun vadeli toparlanmasını desteklemek için koordine oldukları aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.