Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G20 Liderler Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesinde Türkiye’ye Teşekkür

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen G20 Liderleri Zirvesi'nde sonuç bildirgesi yayınlandı. Detaylar şöyle...
G20 Liderler Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesinde Türkiye’ye Teşekkür
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hindistan’ın ev sahipliğinde bu yıl “Tek Yeryüzü, Tek Aile, Tek Gelecek” ana temasıyla düzenlenen 18’inci G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşti. Zirvenin ardından sonuç bildirgesi yayımlandı.

Sonuç bildirgesinde, Rusya ve Ukrayna arasında Karadeniz tahıl anlaşması sürecinde Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in çabalarına teşekkür edildi.

Bu anlaşmanın sürdürülmesi için çalışmaların devam etmesi çağrısı yapılırken, başta Afrika’dakiler olmak üzere gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelerdeki talebin karşılanması için tahıl anlaşmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Ukrayna savaşı konusunda tüm devletlerin BM sözleşmesinin ilke ve amaçlarına uygun hareket etmesi gerektiğine yer verilen açıklamada, “Ukrayna’da ek toprak kazanımı için güç kullanımı ya da tehdit dili kullanılmasından uzak durulması” ifadeleri yer aldı.

‘Nükleer Silah Kabul Edilemez’

Bildirgenin en dikkat çeken ifadelerinden biri, “Nükleer silahların kullanılması veya kullanmakla tehdit edilmesi kabul edilemez.” açıklaması oldu.

GCM Yatırım Banner

2050 yılına kadar net sıfır karbon salımı için temiz enerji konusunda yılda 4 trilyon dolar gerektiğine yer verilen bildirgede, “Rusya ve Ukrayna’ya tahıl, gıda maddeleri ve gübrenin derhal ve engellenmeden Rusya ve Ukrayna’dan teslimatının sağlanması çağrısı yapıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Çatışmaların barışçıl çözümü ile diyalog ve diplomasi yoluyla krizlerin çözülmesi çabalarının kritik öneme sahip olduğu belirtildi.

Mevcut hedefler ve politikalar aracılığıyla 2030’a kadar yenilenebilir enerji kapasitesinin küresel olarak 3 katına çıkarma çabalarının takip ve teşvik edileceği belirtildi.

Bildirgede Kripto Para Vurgusu

Açıklamada, G20 Finansal İstikrar Kurulu’nun kripto varlıkların faaliyetlerinin düzenlenmesi, denetimi ve gözetimine ilişkin üst düzey önerilerinin onaylandığı kaydedildi.

G20 Maliye bakanları ve Merkez bankası yöneticilerinin Ekim 2023’te kripto para yol haritasını ileriye taşımayı görüşeceği belirtildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.