Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G10’un Parlayan Yıldızı Sterlin için Beklentiler Yükseliyor

2023’ün en iyi performans gösteren G-10 para birimi olan sterlin, dolar karşısında 1,19'dan 1,25'e çıksa da daha fazla yükseliş yakın. İşte beklentiler...
G10’un Parlayan Yıldızı Sterlin için Beklentiler Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Yılın başından bu yana dolar karşısında yüzde 3’ten fazla yükselen sterlin, şu anda 2023’ün en iyi performans gösteren G-10 para birimi. 2022’de hem ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırımları hem de İngiliz hükümetinin politikaları nedeniyle zayıf bir performans sergileyen sterlinin görünümü aydınlanıyor.

Eylül 2022’de dolar karşısında 1,0348 ile dibe vuran sterlin, Salı günü 1,2525 ile 10 ayın yükseğine çıktı. GBP/USD paritesi buradan hafif gerilese de bugün 1,24 üzerinde 10 ayın yükseğine yakın fiyatlanıyor.

Dolardaki gerileme ve diğer gelişmelerin etkisiyle son günlerde kazançlarını artıran sterlin için beklentiler de parlak duruyor.

ING uzmanları Mart sonundaki bir notta sterlin için ufukta yeni zirveler olduğunu belirtirken yükseliş bekleyen daha birçok kurum var.

Deutsche Bank, piyasanın uzun süreli resesyon tahminleriyle 2023’e sterlin konusunda çok düşük beklentide girdiğini söyledi. Ancak İngiliz ekonomisi şu ana kadar resesyondan kaçındı ve Ocak ayında beklenenden daha güçlü bir büyüme kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Önde gelen ekonomik tahmincilerin görünümleri de yükseltildi. Örneğin OBR, 2023’te art arda iki çeyrek negatif büyüme olarak tanımlanan teknik bir resesyon öngörmediğini bildirdi.

Ülkenin mali durumu, büyük ölçüde gaz fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle büyük ölçüde iyileşti ve hükümetin daha fazla mali desteği artan pozitifliği besledi. Ancak tablo hala toz pembe değil. Yüksek enflasyon, toplu grevler ve artan borçlanma maliyeti faktörleri, ekonomi üzerinde baskıyı sürdürüyor.

Bu yılın başında sterlin için 1,25 tahmininde bulunan Deutsche Bank Stratejisti Shreyas Gopal, İngiltere’deki iyi haberlerin çoğunun muhtemelen fiyatta olduğunu öne sürdü.

“Mikro ölçekte, para biriminde geçen ayki hareket, göreli oran performansına karşı biraz abartılı görünüyor, buna ek olarak, piyasa hala çoğunlukla Mayıs toplantısında İngiltere Merkez Bankası’nın başka bir artırımını fiyatlıyor” dedi.

Fakat stratejist, bankanın temel senaryosunun bankanın faizi sabit tutacağı yönünde olduğunu ekledi.

Bununla birlikte neredeyse bir yıldır “yerinden edilmiş ve çok ucuz” olduğu için reel oran farklılıklarının sterlin için orta vadede avantaj sağlayabileceğini savundu. Sterlin için tahminlerine ilişkin risklerin pozitif olduğunu dile getirdi.

National Australia Bank’tan Ray Attrill de sterlin için iyimser konuştu. Doların inanılmaz derecede aşırı değerlendiğini ve Japon yeni ile İngiliz sterlininin en çok değer kaybeden iki para birimi olduğunu anımsattı.

Son iyi haberlerin çoğu sterlinin kısa bir süre içinde 1,19 dolardan 1,25 dolara sıçramasıyla fiyatlandırılsa da bu iki para biriminin, orta vadede dolar düzeltmesinden yararlanmak için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.