Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fuat Oktay’dan Depremle İlgili Son Dakika Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, depremle ilgili son gelişmeleri açıkladı. Ölü sayısının 3 bin 419’a, yaralı sayısının 20 bin 534 olduğunu bildirdi.
Fuat Oktay’dan Depremle İlgili Son Dakika Açıklamalar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Depremin şimdiye kadarki bilançosuna ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Enkazdan kurtarılanların 8 bini aştığını, yıkık bina sayısının 5 bin 775 olduğunu dile getirdi.

Arama kurtarma boyutundaki çalışmaların aralıksız sürdüğünü, kış şartları nedeniyle yolların kapanmasının zorlukları artırdığını bildirdi.

Şu an itibarıyla 12 bin 181 arama kurtarma personelinin mevcut olduğunu belirten Oktay, “bunlardan 4 bin 60’ı Kahramanmaraş’ta, 2 bin 465’i Hatay’da, bin 314 Gaziantep’te, bin 721 Adıyaman’da, 687 Osmaniye’de, 119’u Adana’da, 562’si Diyarbakır’da, 100’ü Şanlıurfa’da, 41’i Kilis’te ve bin 112’si Malatya’da” dedi.

Sahadaki 12 bin 181 arama kurtarma personelinin yanında 4 bin 191 iş makinesi olduğu bilgisini paylaştı.

Özellikle Adana Havalimanı’nın lojistik üssü haline geldiğini belirtti. Hava şartları bozmazsa ilave ekiplerin sahaya gönderileceğini, 14 ülkeden 3 bin 294 personelin ilgili yerlere sevk aşamasında olduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner

70’in üzerinde ülkenin talepte bulunduğunu ve 14 ülke fiilen sahada olduğunu dile getiren Oktay, “sahra hastanelerimiz mevcut, çok hızlı şekilde kurulumlarını yapıyoruz, hasarlı hastanelerin bulunduğu illerde diğer illere hasta sevkiyatını yapıyoruz” dedi.

Toplamda yaklaşık 380 bin afetzadenin, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere bağlı tesislerde barındırıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı, deprem bölgelerinde ulaşıma ilişkin şöyle konuştu:

“Afet bölgelerinde ulaşım son derece önemli ve kritik. Bölgede işi olmayan vatandaşlarımızı bu yolları kullanmamaları ve bölgeye gitmemeleri yönünde ikaz ediyoruz. Saat 11.00 itibarıyla Hatay, Maraş ve Adıyaman’da 48 saat süreyle görevli araç dışındaki araçların geçişini durdurmuş durumdayız. Diğer illerde de gerek olduğunda aynı tedbir uygulanacak.”

Hatay Reyhanlı’ya bugün elektrik verileceğini, depremin merkezi Kahramanmaraş’ta kontrollü olarak elektrik verilmeye başlandığını kaydetti.

Doğalgazda 6 noktada sorun olduğunu daha önce söylediğini anımsatan Oktay, bölgeye akaryakıt ve jeneratör sevkiyatının sürdüğü bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.