Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fuat Oktay: Toplam Görevli Sayısı 103 bin 800

Fuat Oktay, arama-kurtarma süreçleri devam ederken AFAD Koordinasyon Merkezi’nden durum değerlendirmesi yaptı. İşte detaylar;
Fuat Oktay: Toplam Görevli Sayısı 103 bin 800
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Koordinasyon Merkezi’nde depreme ilişkin açıklamalarda bulundu. Oktay, depremin şiddetinin ve depremden sonraki açığa çıkan enerjinin ne kadar güçlü olduğunun gözler önüne serildiğini belirtti. Bugün itibarıyla sahada artçı depremlerinin sayısının 790 olduğunu aktardı.

Hem içeriden hem de dışarıdan katkı vermeye devam ettiklerini vurgulayan Oktay, yurt dışından gelen çalışmalar olduğunu, AFAD dahil olmak üzere tüm ekiplerin sahada olduğunu paylaştı.

Bugün 66 ülkenin arama kurtarma ekiplerini sahada gördüklerini, toplam görevli sayısının 103 bin 800’e ulaştığını ifade etti.

“1,1 Milyon 60 Bin Kadar Kapasite Oluşturduk”

Barınma hizmetlerinde özellikle geçici barınmada 1,1 milyon 60 bin kadar bir kapasite oluşturduklarını söyleyen Oktay, dışarı gitmek isteyen vatandaşlarla ilgili adreslerin ve tahliye bölgelerinin belirlendiğini aktardı.
Şehirden ayrılmak isteyen vatandaşların kendi illerindeki bu toplanma alanlarına başvurabileceğini, kendi imkanlarıyla veya afetzedelerin tahliyesinin ücretsiz olarak gerçekleştirileceğini paylaştı.

Beslenme faaliyetlerinde tüm alanlara ulaştıklarını, beslenme çerçevesinde artık köylere girmeye çalıştıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Lojistik Anlamında Sorunumuz Yok”

Ulaştırmada lojistik anlamda sahayı etkileyecek sorunların ve kapalı yolların olmadığını söyledi. Havalimanı ile ilgili çok çirkin siyasi çıkar elde etmeyen bir çabanın olduğunu sözlerine ekledi.

Enerji ile ilgili doğal gaz ana iletim hatlarındaki sorunları çözmeye başladıkları bugün akşam itibarıyla tüm arızaların giderildiğini kaydetti. Tüm afet bölgesine kontrollü şekilde doğal gaz vermeye başlayacaklarını belirtti.

Oktay, “Haberleşme alanında sabah itibarıyla operatörlerinin bizden istediği elektrik ve elektrik olmadığı yerlerde kendilerine jeneratör temin ediyor olmamızdı.” ifadelerini kullandı. Bu iki ihtiyacı da tamamen karşıladıklarını, tüm operatörlerle detaylı bir çalışma yaptıklarını aktardı. Sorunların kökten çözümü ile ilgili sabaha kadar faaliyetlerin yürütüldüğünü dile getirdi.

10 gemi, 50 uçak ve bu uçaklarla 305 sortinin yapıldığı, 72 helikopterle havadan faaliyetleri sürdürdüklerini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın