Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Kurucusu SBF için Yeni İddianame: Ek Suçlamalar Var

İflas eden kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried aleyhine yeni bir iddianame hazırlandı. Detaylar geliyor…
FTX Kurucusu SBF için Yeni İddianame: Ek Suçlamalar Var
HABER GİRİŞ

ABD merkezli kripto para borasası FTX’in iflasının ardından yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) aleyhine yeni bir iddianame hazırlandı. SBF iddianame kapsamında banka dolandırıcılığı dahil olmak üzere ek suçlamalarla karşı karşıya.

Yeni 12 maddelik iddianame, federal yetkililerin, bir zamanların kripto dehasını banka dolandırıcılığı ve lisanssız bir para aktarıcı suçlamasıyla, halihazırda karşı karşıya olduğu sekiz suçlamaya ek olarak geliyor.

Çok Sayıda Yeni Suçlama Var

SBF ayrıca değiştirilmiş bir kampanya finansmanı yasası suçlamasıyla, yasa dışı siyasi katkılarda bulunmak için komplo kurmakla karşı karşıya kaldı.

Daha önce, yalnızca müşteriler üzerinde elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla suçlanan SBF, müşteriler, borç verenlere yönelik faaliyetler ile suçlanıyor. Ayrıca emtia, menkul kıymet, kara para aklamak için komplo kurmak ve ABD’yi dolandırmak diğer suçlamalar arasında yer alıyor.

İddianameye göre Bankman-Fried ekibi, bir banka hesabı açma teklifinde, gerçekte müşteri fonlarını almak ve iletmek için kullanılacakken, bir finans kuruluşuna hesabın alım satım ve piyasa yapıcılık için kullanılacağına dair yanlış beyanda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Belge, Bankman-Fried’i, halihazırda hükümet tarafından el konulan yüz milyonlarca dolar değerindeki varlıklardan vazgeçmeye çağırıyor. SBF, borsanın iflası öncesinde yaptığı politik bağışlar tartışma konusu olmuştu. Bu bağışların büyük bölümü Biden yönetimindeki Demokrat Parti’ye aktarılmış olması dikkatleri çekmişti.

Bankman-Fried halihazırda mahkeme tarafından 115 hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Bir sonraki duruşma Ekim ayında yapılacak.

Geçen yıl Kasım ayının ilk haftasında FTX’in iflas etmesi, kripto piyasasında büyük bir düşüşü beraberinde getirmişti. Bitcoin 15.400 dolar seviyelerine kadar gerilerken, borsanın yerel tokeni FTT’nin değeri yüzde 95’ten fazla düşmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın