Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Kurucusu Çin Hükümet Yetkililerine Rüşvet Vermekle Suçlanıyor

İflas eden FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried, ABD’de 13 maddelik yeni bir iddianame ile karşı karşıya kaldı. Detaylar geliyor…
FTX Kurucusu Çin Hükümet Yetkililerine Rüşvet Vermekle Suçlanıyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli kripto para borsası FTX’in iflasının ardından, platformun kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. SBF, ABD’deki yetkililer tarafından 13 maddelik yeni bir iddianameyle karşı karşıya kaldıu.

Amerika Birleşik Devletleri avukatı Damian Williams tarafından hazırlanan bir mahkeme dosyasına göre, suçlamalar arasında SBF’nin Çinli bir hükümet yetkilisine 40 milyon dolarlık rüşvet verdiği iddiası yer alıyor.

Şikayet, SBF ve diğer ilgili tarafların bir veya daha fazla Çinli hükümet yetkilisinin yararına olması amaçlanan en az yaklaşık 40 milyon dolarlık kripto para birimini yönettiğini ve transferine neden olduğunu iddia ediyor.

İddialara göre işlem, Çinli yetkilileri etkilemek ve FTX’in bağlı kuruluşu Alameda Research’teki kripto para hesaplarını çözmeye teşvik etmek amacıyla yapıldı. Hesapların 1 milyar dolardan fazla kripto para birimi tuttuğu bildirildi. Mahkeme, yeni suçlamanın 31 yaşındaki sanık için belirlenen kefalet koşullarını değiştirmeyeceğini kaydetti.

Dosyaya göre, Çinli kolluk kuvvetleri 2021’in başlarında, ülkedeki en büyük iki kripto borsasındaki belirli Alameda hesaplarını dondurdu. FTX kurucusu bu durumdan haberdardı ve hesapları çözmek için kripto para transferi dahil olmak üzere çok sayıda yöntem denedi.

GCM Yatırım Banner

Eski milyarder, daha önce FTX’in çöküşüyle ​​ilgili sekiz suçlamayı kabul etmemişti. Savcılar, SBF’nin kripto odaklı hedge fonu Alameda Research’teki zararları kapatmak için müşteri fonlarından milyarlarca dolar çaldığını iddia ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.