Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FT’den Türkiye Değerlendirmesi: Enflasyon Krizi Sürüyor

Financial Times tarafından Türkiye ekonomisinin değerlendirildiği raporda enflasyon krizinin şiddetine dikkat çekildi. Ayrıntılar şöyle...
FT’den Türkiye Değerlendirmesi: Enflasyon Krizi Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Financial Times tarafından, Türkiye’nin ekonomik durumunu ele alan kapsamlı bir analiz kaleme alındı. Haberde, Prof. Dr. Hakan Kara ve Prof. Dr. Selva Demiralp’in görüşlerine yer verildi. FT, ekonomik dönüşümün üzerinden bir yıl geçse de Türkiye’deki enflasyon krizinin şiddeti sürdüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin ekonomik revizyonlarına rağmen enflasyonun dizginlenemediği belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek liderliğinde geçen haziranda başlatılan ekonomik revizyonun ardından politika faizinin yüzde 8,5’ten yüzde 50’ye çıkarıldığının hatırlatıldığı haberde, aynı dönemde kredi faizlerinin üç katına çıkarak yüzde 4,25’e yükseldiği ifade edildi.

Hükümetin vergileri artırdığına ve Ocak ayında yapılan yüzde 49’luk artışın ardından asgari ücrete yeni bir artış yapılmayacağının sinyalini verdiğine dikkat çekilirken, geçtiğimiz hafta açıklanan kamuda tasarruf paketinden de bahsedildi.

‘Enflasyonun Bedelini Düşük Gelirliler Ödeyecek’

Prof. Dr. Selva Demiralp, “Bu acı bir ilaç” diyerek enflasyonla mücadelenin bedelini en çok emekliler ve düşük gelirlilerin ödeyeceğini belirtti. Hacer Foggo ise dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının 17 bin 725 liraya yükseldiğini ve açlık sınırının asgari ücretin altında kaldığını vurguladı.

Foggo, Türkiye’nin ‘yoksulluk sarmalı’ riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, çalışan yoksulların temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

TCMB Eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara ise enflasyon beklentilerinin son yıllardaki kredibilite erozyonu nedeniyle kalıcı olduğunu, finansal piyasaların enflasyondaki düşüş hikâyesini kısmen satın almış görünse de hane halkı ve küçük işletmelerin beklentilerinin zorlaştığını belirtti.

Kara, “Enflasyonu istenen patikaya getirmek için büyümenin çok daha fazla yavaşlaması gerekiyor. Asıl soru, yetkililerin bu acı istikrar sürecinin siyasi sonuçlarına dayanacak kadar sabırlı olup olmayacağı” değerlendirmesinde bulundu.

FT tarafından hazırlanan haber, TCMB’nin açıklayacağı faiz kararı öncesinde hazırlandı. Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği toplantıda faiz oranlarını yüzde 50 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.