Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FROTO ve TOASO için Getiri Potansiyeli Açıklandı

Borsa İstanbul’da işlem gören ve otomotiv sektörünün devlerinden olan Ford Otomotiv ve Tofaş için kritik rapor paylaşıldı. Hisselerde hedef fiyat ne? İşte detaylar;
FROTO ve TOASO için Getiri Potansiyeli Açıklandı
HABER GİRİŞ

Deniz Yatırım, 24 Mayıs tarihinde paylaştığı araştırma raporunda otomotiv sektörüne yönelik değerlendirmelerini, Ford Otosan (FROTO) ve Tofaş (TOASO) için hedef fiyat beklentilerini açıkladı.

Analistler, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının 2024’ün ilk üç ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,2 oranında artarak 295.519 adet olarak gerçekleştiğini belirtti. Otomotiv sektöründe ilk çeyrekte satış adetlerinin beklentilerin üzerinde gerçekleştiği aktarıldı.

FROTO ve TOASO için Getiri Potansiyeli AçıklandıKaynak: Deniz Yatırım

Yıl sonu kampanyalarına dek her geçen gün takip edilen sıkılaşma adımlarının, otomotiv sektörü üzerinde baskı oluşturmasının beklendiği vurgulandı. Buna ek olarak döviz tarafında ciddi hareket beklenmediği paylaşıldı.

Hem Ford Otomotiv hem de Tofaş’ın yurt içi satış adetlerinde daralma beklenmesine rağmen ihracat adetlerindeki artışın önemli olduğu kaydedildi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimlerine başlama ihtimaline yönelik beklentiler dahilinde ihracat tarafında her iki şirketin de ayrışabileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca günlük bültenlerde sıklıkla yabancı girişinin devam etmesine yönelik paylaşılan beklentiler ve eğilimin BIST 30 hisselerinin etrafında olabileceğinin düşünülmesinin de iki hisse için önemli faktörler olduğu belirtildi.

Deniz Yatırım, Ford Otosan için 12 aylık hedef fiyatını 1558 TL’den 1880 TL’ye, TOASO için ise 340 TL’den 448,80 TL’ye yükseltti. Her iki hisse için de “gözden geçiriliyor” düşüncesinin “al” yönünde revize edildiği açıklandı.

25 Mayıs’ta FROTO kapanışını yüzde 3,8 düşüşle 1123 TL’den, TOASO ise yüzde 3,5 düşüşle 303,5 TL’den gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.